Archeoloog Frans Diederik instrueert de RA G- onderzoekslocatie in Schagen (foto Charles In de statuten was een passage opgenomen, waarin naast de bescherming van het archeo logische bodemarchief ook het behoud of terugbrengen van cultuurhistorische elementen in het Geestmerambacht als doelstelling wordt genoemd. Voorts wordt speciaal vermeld: het streven naar een goede verstandhouding met de historische en archeologische verenigingen en of stichtingen in de regio. Het heeft ons dan ook goed gedaan dat we van bijna alle historische verenigingen in de regio (Langedijk en Harenkarspel) financiële steun kregen om onze doelstellingen waar te kunnen maken. Ook Koedijk heeft ons een eenmalige vitaminestoot gegeven, zodat de levensvat baarheid nu voorlopig wel aanwezig is. Hartelijk bedankt daarvoor! Omdat wij aangesloten zijn bij de Archeologische gers op een Barten). De naam 'Gheestmanambocht' is de oudst bekende naam, die in 1320 opduikt als naam van dit ambacht, één van de vier ambachten waarin West-Friesland sinds ca. 1250 was verdeeld om de Westfriese Zeedijk te onderhouden. Nadat de Westfriezen in de slag bij Vrone (1297) waren overwonnen, werd het verwaarloosde toezicht op de dijken verbeterd door de nieuwe regeling van 1320 uitgevaardigd door bisschop Jacob van Zuden, waterschapadviseur van de Hollandse graaf Willem III. Wat is er gepasseerd vanaf 2005 na oprichting van Stichting RAG? Hierna enkele memorabele feiten op een rijtje: In 2005: 22 januari 2005: perspresentatie met foto's in G.A. en café Schelvis Zuid-Scharwoude. Eind januari: eerste jaarlijkse contact met B&W van Harenkarspel. Medewerking van de RAG Stichting Regionale Archeologie "Gheestmanambocht" vervangt de A.W.G.A. Na al deze voorbereidingen was de tijd rijp om de Archeologische Werkgroep om te zetten in een juridisch en financieel veiligere Stichting. Maandagavond 17 januari 2005 werden op het kantoor van Actus te Zuid-Scharwoude zes handtekeningen gezet door het RAG- bestuur onder de statuten, die notaris mr. F. de Vries met ons had voorbereid en die avond (gratis!) rechtskracht verleende. Werkgemeenschap Nederland, afdeling Noord- Holland- Noord kunnen we deel uitmaken van graafactiviteiten hier en elders. Het individuele basislidmaatschap van Stichting RAG, slechts €5 per jaar is door het bestuur deels aangevuld met een z.g. geassocieerd lidmaatschap i.v.m. met de verzekering bij opgravingen. Werkgebied en naam. Ons werkgebied is de voormalige polder Geestmerambacht, Oosterdijk en Molengeerzen, globaal gezegd gelegen tussen de 2 dijken (Koedijk en Oosterdijk) en de 2 Sinten (Sint Maarten en Sint Pancras). Deze polder vormde een onderdeel van het veel grotere ambacht Geestmerambacht, dat in het oosten begrensd werd door o.a. de Langereis en de Berkmeer. -25-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 27