DE GROENVELDER WATERMOLEN ZONDER MOLENAAR IN 2009. Op 5 januari 2009 overleed molenaar Jan Borst van Groenveld. Hij was de bekende molenaar van de Groenvelder-watermolen aan de Groenveldsedijk. Arie Eriks van het toenmalige waterschap Groot-Geestmerambacht had hem in 1969 gevraagd om molenaar te worden nadat Arie Wiedijk ermee was gestopt. Jan, telg uit een groot molenaarsgeslacht, kwam van Zuid-Holland uit Rijpwetering van de watermolen "de Lijkermolen". watermolen en vervangen door een stoomgemaal. Dit gemaal doet het altijd dit in tegenstelling met een watermolen die afhankelijk is van de wind. Maar door een groot stoomgemaal te bouwen bij Aartswoud is afbraak van de Groenvelder watermolen voorkomen. De molen van Groenveld in de eerste helft? van de v< in 1957 werd hij gevraagd op de watermolen "de Zien" in Uitgeest waar ze 12 jaar op hebben gewoond, maar die twee jaar na hun vertrek verbrandde en later weer werd opgebouwd als "de Kat". In 1957 was Jan getrouwd in Uitgeest met Janny van Polanen uit Leiden en kregen 5 kinderen. De watermolen van Groenveld uit ongeveer 1560 is waarschijnlijk de oudste van dit type in Noord-Holland en van buiten in onberispelijke en originele staat en is gebruikt bij het droogmalen van de Valkkogerpolder in die tijd. Het is een zogenaamde grondzeiler met een achtkantige binnenkruier op houten rollen uit 1838, met de vijzel uit 1864 binnen in de molen. De buitenkant is van eikenhout en gedekt met riet op een lage voet en heeft een vlucht van ongeveer 21.60 meter met een Vlaamse vang. De onderste 2 meter is gedekt met gepotdekselde planken. Omstreeks 1570 werd de polder Valkkoog met het Westerendpoldertje in elk geval bemalen door deze molen, want op een kaart uit die tijd staat al een watermolen. Het scheprad werd vervangen voor 1864 dooreen vijzel. In 1878 wordt er gedacht aan het afbreken van de Vele molenaars waren in de jaren voor Jan bezig als bediener van de watermolen zoals Piet Koordes, Willem Koordes deze was tevens sluiswachter en brugophaalder, Cees Krab, Piet Jonker, Arie Mul en Arie Wiedijk. Wiedijk was 34 jaar watermolenaar van 1935 tot 1969. In de oorlog heeft er zelfs een onderduiker 2 jaar lang op de zolder gezeten. Er was geen Duitser die op de molenzolder durfde te kijken vertelde eens Arie Wiedijk. En ook joden vonden er hun tijdelijke onderdak terwijl niemand dat wist. In 1969 kwam Jan met zijn vrouw Janny en hun vijf kinderen op de Groenvelder-watermolen die toen nog niet bewoonbaar was. Je zag de spil in het midden en de stijlen erom heen, hij was dus helemaal leeg. Een halfjaar lang heeft Jan eraan getimmerd, niets was namelijk recht zoals in een huis gebruikelijk is. Een douche werd gemaakt door samen met zijn zonen honderden emmers modder uit de kruipruimte onder de molen te halen, tot zo'n anderhalve meter diep. In 1994 is Jan gehuldigd door het Hoogheemraadschap vanwege zijn 25 jaar verdienste als watermolenaar en als zodanig verantwoordelijk voor het op peil houden van de 535 ha. grote polder op de Verenigde Raaksmaats- en Niedorperkogge boezem. In maart 1995 stopte Jan als molenaar en ging als vrijwilliger de bemaling van de Valkkogerpolder doen naar de hiervoor aangehaalde boezem. -22-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 24