DIPLOMA Tijdens het wekelijkse scheeravondje bij barbier Jan Blokker werd er ook druk over gepraat. Sommigen gingen naar Co Kuiper om te luisteren en zo kwamen er toch wel enkelen die een toestel aanschaften, o.a. Arie Kistemaker, Hendrik Kuiper en Maarten Klerk. Ook mijn vader was geïnteresseerd. Uit de scheerwinkel ging hij wel eens mee met Maarten Klerk om te luisteren. Het gevolg was dat hij in het voorjaar van 1928 tot aankoop van een radiotoestel besloot. De prijs was toen compleet met luidspreker, accu, gelijkrichter voor het laden van de accu en een plaatstroomapparaat waarmee de radio op de wisselspanning van het elektricitietsnet kon worden aangesloten (van 220 wisselstroom naar 4 volt gelijkstroom) voor het voor die tijd grote bedrag van fl. 450,-. Ik meen dat wij toen de 8ste in Dirkshorn waren die toen radio hadden. Het toestel was zeer gemakkelijk te bedienen met een mooi geluid en werkte probleemloos. Zo konden we dan van de uitzendingen met muziek genieten. De uitgezonden programma's waren nog zeer beperkt. Het waren alleen Hilversum en Huizen die hier uitzonden. Soms lukte het wel eens om een buitenlandse zender, meestal uit Engeland, te ontvangen. En als je dan om 12:20 Daventry te pakken had, hoorde je de Big Ben in Londen tijdsverschil was toen anders). Wat een sensatie. De toen reeds bestaande omroepvereni gingen deden al aan ledenwerving. Toen de A.V.R.O. met het oog op de Olympische Spelen in 1928 in Amsterdam een radiotalencursus startte, bestelde vader zo'n lesboekje en werd lid, of zoals men dat toen noemde, "luistervink". Zo hoorden we dan wekelijks de lessen van Fred Fraij. Of er van de lessen veel is blijven hangen? Bijzonder was het wel. In mei 1929 moesten we verhuizen naar het boerenhuis van Dirk Kuiper en hier was geen elektrische aansluiting. Dus om naar de radio te kunnen luisteren moest er een elektriciteitaansluiting gemaakt worden, wat weer onkosten met zich meebracht. Daar zouden we maar kort plezier van gehad hebben, want op 2 mei 1930 verhuisden we naar Sint Maarten waar wel elektriciteit aanwezig was. Ook op Sint Maarten waren we toen een van de zeer weinigen die een radio bezaten en met de invallende crisis veranderde dat weinig. De toestellen werden wel goedkoper, maar de mensen hadden wel andere zorgen aan hun hoofd. Als er bijzondere uitzendingen waren, kwamen de buren wel eens luisteren en dan speciaal naar het verslag van een voetbalwedstrijd met commentaar van Han Hollander. Ook de buurjongens kwamen dan luisteren. Jan Jonker. In Warmenhuizen was het de smid Heman, ook zo'n pionier op dit gebied, die als vertegenwoordiger optrad. Op Dirkshorn was het dorpssmid Jac. Kuiper, gehuwd met een Heman zich begon toe te leggen op de verkoop van radiotoestellen. Hij had een demonstratietoestel en probeerde zo op het dorp belangstelling te kweken. Het kwam echter maar langzaam op gang. De prijs was hoog en de mensen waren niet zo ruim bij kas. De belangstelling was er wel en er werd veel over gepraat, maar daar bleef het meestal bij. MevrMej K. Jonker AtsLID.LUI5TERVINKvaDRHETjAARig2i JÉfj 2?helft -21-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 23