krijgen. Wij woonden toen aan het West eind van Dirkshorn met achter ons huis de ringsloot. In de ringsloot bij ons lag een woonschuit bewoond door Arie Tiel en zijn vrouw Pleuntje Bakker. Arie was werkzaam bij de aanleg en aansluiting van het elektriciteitsnet in de huizen. Ook was Arie reeds in het bezit van een radiotoestel dat werkte op accu's en met spoelen (om de zenders te zoeken). Op het dak van de woonschuit was een antenne geplaatst. Ik was toen een kind van vijfjaar en mocht soms wel eens komen luisteren. Ook vader en moeder gingen wel eens in de schuit bij Pleuntje en Arie luisteren. Die eerste toestellen waren toen nog zeer gebrekkig. De stations moest men zoeken met het draaien van de spoelen, maar vaak kwam er meer lawaai en gepiep dan muziek uit. Op Dirkshorn was het schilder Arie Kistemaker die de eerste was met radio. Vanaf de toren van de N.H. Kerk had hij een antenne naar zijn huis. Zo kon zijn zoon Nic, die langdurig ziek was, van dit nieuwe medium genieten. Met de komst van elektriciteit was er ook een transformatiegebouw gekomen dat bewoond werd door de elektrotechnicus Klaas van der Sluis, die zich ook met radio bezig hield. Het was toen allemaal nog provisorisch, maar dat werd belangrijk verbeterd toen er compacte apparaten in de handel kwamen die zonder spoelen maar met radiolampen werkten, wat de bediening aanzienlijk vergemakkelijkte. Het was de Nederlandsche Seintoestellen Fabriek uit Hilversum, die in 1928 dit nieuwe toestel op de markt bracht, de "N.S.F. 4" (zie plaatje boven). Uit het boekje van de Nederlandsche Seintoestellen Fabriek. Het aantal afnemers groeide slechts langzaam. In het secretariearchief van de gemeente Harenkarspel voorde herindeling) vond ik: Electriciteitsbedrijf Provincie Noord-Holland. Stroominkoop 1923: 7394 Kwu; 1924: 8811 Kwu. Aantal afnemers 1923:96; 1924: 105. Krachtstroom 25 (gulden)cent per Kwu. Lichtstroom 55 (gulden)cent per Kwu. Bovenstaande heeft betrekking op een deel van de gemeente, de gehele elektrificatie was in 1930 voltooid (regioarchief Alkmaar). De toepassing van stroom door particulieren was toen dus van weinig betekenis, huishoudelijke apparaten waren weinig bekend. Het was de opkomst van de radio waar nog de meeste belangstelling voor bestond. Opkomst van de radio. Het was reeds bekend dat er apparaten bestonden waarmee men draadloos gesprekken en muziek kon ontvangen. Maar het bleef bij geruchten tot omstreeks 1925-26 in Dirkshorn elektriciteit werd aangelegd. Onder de straat legde men een kabel en wie belangstelling had, kon een huisaansluiting -20- Montage-meisje «set êe kern van de RS.F. 4

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 22