1959 vertrok ze naar U.S.A. met een schip van de Holland-Amerika lijn. In New York nam ze de Greyhoundbus naar Durham in North Carolina. Na enige tijd ging ze werken in de verpleging in een kinderziekenhuis, het "Duke University Hospital" en dat was met veel plezier zoals ze zelf schrijft. In haar vrije tijd volgde ze een studie voor Real-Estate Broker (makelaar). Maar in het verslag over de familie Frans kwamen we ook nog een Pieter Frans tegen die in Heiloo boerde. Hij was geboren in 1869 te Warmenhuizen en trouwde in 1903 met Maartje Stet uit Broek op Langedijk. Pieter Frans boerde vanaf zijn huwelijk in Heiloo. Het ging hem goed. Hij bezat uiteindelijk 140 melkkoeien, 120 ha. grasland, 5 boerderijen, waar zijn kinderen op kwamen en een eigen kaasfabriekje om alle melk in te verwerken. Op de foto rechts de ouders van Jannetje Frans n.l. Jacob Frans en zijn vrouw Pietertje Blankman met links haar oom en tante Klaas Blankman en Pietertje Biersteker. Het gezin van Jacob Frans telde 7 kinderen waaronder "onze Jannetje wiens levensloop we toegestuurd kregen. Ze hoorden van de veel betere levensomstan digheden in Amerika en besloten in 1957 te gaan emigreren, gebruik makend van de ervaring in het zoeken van werk dat eerder door hun zus Jannetje was gedaan. Klaas werkte eerst bij een grootgrondbezitter, maar heeft later 20 jaar in een kunstmuseum gewerkt. Jan-Willem leerde metselen en had met een vriend een aannemingsbedrijfje. Hij heeft voor de Fransen 3 huizen gebouwd. Toen Jannetje enige tijd in het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar werkte, werd haar moeder ernstig ziek, ze nam ontslag en ging haar moeder verplegen. Die overleed in 1958 aan kanker. Haar vader ging bij zijn dochter inwonen in Doorwerth en broer Pieter en zijn gezin kwam op de boerderij. Jannetje ging weer naar het ziekenhuis in Alkmaar en woonde daar bij haar zus Guus. Dit tot grote ontevredenheid van de gemeente Alkmaar die vond dat dit niet kon en uiteindelijk dreigde haar op straat te zetten. De gemeente had een hele lijst woningzoekenden die allemaal voor gingen. Het was meer dan Jannetje verdragen kon en ze nam onmiddellijk het besluit om ook te emigreren. Bij haar 2 broers in Amerika zou ze kunnen inwonen. Ze kreeg van de Nederlandse emigratiedienst een emigratiebijslag van fl 900.- als tegemoetkoming in de kosten (waarvan ze ons de originele beschikking dd. 29 april 1959 heeft toegezonden voor ons historisch archief). In Klaas en Jan Willem op de vliegtuigtrap op weg naar hun nieuwe vaderland. -12-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 14