Hij kon diverse oude kronieken inzien, o.a. die van Marcelmus, Livius, Snoy en Hoveus. Tevens had hij toegang tot de bibliotheek van de Abdij van Egmond en het huisarchief van de Heren van Egmond. Friesland was door grote veengebieden (een Biesbosachtig gebied) verbonden met Noord-Holland dat in die tijd Westerlingo heette, later werd het Westflinge, maar hiervan is de eerste vermelding in 1064. We kunnen dus zeker zijn dat Warmenhuizen zijn ontstaan als naam heeft rond 745. Echter het bestond natuurlijk al voor 745 alleen de naam is niet meer te vinden in de oude archieven als het al een naam had. 1e verklaring van de naam. Mogelijk is de naam Warmenhuizen ontstaan uit "huizen op terpen". De terpen in onze omgeving werden opgeworpen met klei en zeewier. Juist dat wier, dat ruim voorradig was, kan met de naam Warmenhuizen te maken gehad hebben. In de oude Friese taal kan de betekenis van wier vertaald worden in de ruimere zin van weer, werd, ward, war. Het kan dan "War"menhuizen worden. De terpen van klei en wier zijn rond Warmenhuizen opgeworpen in een tijd van ongeveer 700-800 na Chr. Het waren daarvoor overblijfselen van oude gras- en veendijkjes. De terpen liggen allen in een noordwest richting. Dus vanaf Warmenhuizen naar St.Maarten, en op het eerste gezicht om bescherming tegen het water de Zijpe. Echter nog niet tegen de Schagerwaard en de Heerhugowaard, deze grote wateroppervlakten zijn later dan 800 na Chr. ontstaan. De Westfriese dijk is rond 1200 gemaakt, gesloten werd een gedeelte rond 1250. De eerste volledig gesloten vermelding is uit 1320. De huidige duinen zijn van rond 1000-1200. De eerste duinenrij die ver in de huidige Noordzee lag, zijn ongeveer 400 na Chr. door hoge vloeden verwoest. Bewoning op deze eerste oude dijkjes was "op de kruin". Bedenk wel dat het zeer eenvoudige kleine optrekjes waren van hout en klei gemaakt. Duidelijke voorbeelden van dijkbebouwing zijn nog te zien o.a. in de Fuik en de Oostwal van Warmenhuizen. Uit de gevonden scherven kunnen we opmaken dat er rond 800 na Chr. bewoning was in West-Friesland, en zeker in en rond Warmenhuizen. Vondsten in de omgeving van Warmenhuizen vanaf de jaartelling. Ongeveer 200 Fries aardewerk en Terra Sigilatta aardewerk uit Trier. Ongeveer 300 Romeinse aardewerk. Ongeveer 700 Mayen aardewerk uit de Eifel. Ongeveer 800 Karolingisch en Badorf aardewerk bij Keulen. Ongeveer 900 Pingsdorf aardewerk bij Keulen. Ongeveer 1200 Paffrath aardewerk uit Keulen. Hij schrijft "Radbout II stigte het dorp Warmenhuijsen in 745, overleed door een val van zijn paard op 28 januari 792 en werd begraven te Rinnegom bij Egmont-Binnen". Radbout II (720-792) Hertog van West Frisiae en 1ste Heer van Eg mond was de zoon van Adgillus, de zevende koning van Fries land. De Friese koningen re geerden van ongeveer 300 voor Chr. tot ongeveer 754 na Chr. en zetelden te Stavoren, en bezaten een gebied ter hoogte van het Zwin bij Brugge tot aan de Wezer bij Bremen. 14 Radbouts kerkhof Adalbertkapel *1: De eerste heren van Egmont bewoon den een huis nabij het Radboutskerkhof. Wolbrant, als jongere zoon, liet mogelijk vóór 845 een eigen huis bouwen te Hallum (Egmond- Binnen).

Zicht op Haringcarspel | 2005 | | pagina 16