BOERDERIJ IN GROENVELD Wat de huidige bewoners zoal ter ore is gekomen. Boer Piet Brouwer heeft hier tot grote tevredenheid zijn boerenbedrijf gerund. In zijn tijd zijn door het waterschap ingrijpende maatregelen genomen. De brede vaart aan de Valkkogerweg is gedempt, het sluisje is verwijderd en het eilandje achter zijn boerderij moest plaatsmaken voor een waterdoorgang. In 1969 heeft aannemer Kooij de vervallen boerderij opgekocht met het idee het geheel te renoveren. Hij stuitte echter op zoveel problemen, dat hij besloot het vierkant te laten staan en helemaal opnieuw te beginnen. Omdat de boerderij onder monumentenzorg viel, was hij verplicht het geheel op een dusdanige manier te herbouwen, dat het aanzicht hetzelfde bleef. Met name de topgevel zou in het beeld moeten terugkomen. Naar verluid liet de heer Kooij zich niet de les lezen door monumentenzorg en zorgde hij ervoor dat het dak zo snel mogelijk met riet werd gedekt, waarschijnlijk zelfs in twee dagen. Met een topgeveltje had hij niets meer van doen, hij wilde licht op zijn zolder en bouwde er vier dakkapellen op. Uiteindelijk is de heer Kooij failliet gegaan en heeft Jan de Jong het pand op een veiling gekocht. Sinds 1982 wonen de huidige bewoners in de boerderij. Eigenaren sinds 1834. 1834 Ariën Wit 1846 Willem Neefkens 1850 Elisabeth Molles 1892 Jan Groet 1926 Piet Brouwer 1969 Hendricus Kooij 1974 Jan de Jong 1982 Fam. Welkers-Groen HEEREN EN GRAVEN VAN EGMONDT De heren van Egmont waren zeker 350 jaar ook heren van Warmenhuizen. Veel liefhebbers van de geschiedenis van Holland zullen er al tijden naar hebben uitgekeken; een naslagwerk waarin de hoofdtak van alle heren en graven van Egmont zijn terug te vinden. De vele zijtakken worden wel aangegeven, maar niet uitgewerkt. De heren van Egmont pretendeerden af te stammen van de laatste Friese koning Radbodus n t 794. Jan lil, bijgenaamd Manke Jan, werd in 1486 door de latere keizer Maximiliaan i verheven tot graaf van Egmont. Jan liet toen manshoge portretten van zijn voorvaderen op de muren van de ridderzaal van zijn slot te Egmond op de Hoef schilderen; 23 fantasieportretten beginnend met een heraut die op een wapenrol de legendarische voorgeschiedenis van dit geslacht toont gevolgd door de bovengenoemde Radbodus II enz. Deze serie werd later nog aangevuld met Jan iv f 1528 en Karei I 1541. Samengesteld door Wim Schmelzer In aamenwerking met de Historische Bibliotheek van Jan Lute Egmond

Zicht op Haringcarspel | 2003 | | pagina 30