BOERDERIJ AAN DE RAADHUISSTRAAT Deze boerderij aan de Raadhuisstraat 34 in Dirkshorn, moet al zeer oud zijn. De fam. D. Kleijer, die er nu alweer 35 jaar woont heeft van de vorige bewoners gehoord dat meer dan 100 jaar geleden de hele voorgevel is vernieuwd. Op de kadasterkaart van 1832 staat hij ook ingetekend op nr. 159. Het vermoeden bestaat dat de boerderij kort na de droogmaking van de Voorpolder is gebouwd, dus zo'n 300 jaar geleden. Typerend is dat de boerderij die er naast gebouwd is, hetzelfde model is, maar dan in spiegelbeeld is opgetrokken. HET SINT MAARTEN FEEST Het is inmiddels al weer een paar weken geleden dat het Sint Maarten feest gevierd is. Anders dan bij het Sinterklaasfeest, maakt het niet uit dat niemand in Sint Maarten gelooft. Op 11 november heerst echter niet slechts ongeloof, maar tevens onwetendheid. Want hoeveel mensen kennen de geschiedenis van de heilige Martinus. Sint Maarten leefde in de 4e eeuw, en zou ongeveer in de 5e eeuw zijn gestorven. Dat moet omstreeks 11 november zijn geweest, want in het verleden werden heiligen meestal op hun sterfdag herdacht. In het jaar 316 werd hij geboren in Steinamanger in Hongarije, maar reeds in zijn kinderjaren verhuisde hij met zijn familie naar Pavia in Italië. Als twaalfjarig jongetje meldde hij zich bij de katholieke kerk om geloofsleerling te worden. Iets wat zijn vader, een Romeins officier in oorlogstijd en tribunaal aan het gerechtshof, hem niet in dank afnam. Maar een kleine drie jaar later werd Maarten alsnog gedwongen om als zoon van een legerofficier in dienst te gaan. Hij werd een Romeinse veldheer, die tijdens een verblijf in het Franse Amiens opviel, omdat hij zijn geld schonk aan de armen rondom hem. Toen hij geen geld meer had, kwam er nog een laatste bedelaar bij hem.

Zicht op Haringcarspel | 2003 | | pagina 22