Als u dan doorklikt naar "meer dan 100 historische verenigingen" en zoekt in het rijtje met plaatsnamen naar plaatsen in onze gemeente, dan komt u op onze website. Of u gaat direct naar onze website: http://harenkarspel.geschiedenisbank-nh.nl Westfriese amusementsavond Op vrijdag 4 april hebben meer dan 250 personen genoten van het optreden van "Bloid Koike Bloive" in het AHOJ. Uit de reacties die we na afloop hebben gehoord is af te leiden dat het optreden meer dan geslaagd is te noemen. Deze avond leverde sowieso nog even 5 nieuwe leden op. Doordat er ook nog een aantal niet- leden (dus betalende) bezoekers was en doordat er na de pauze nog een vrijwillige bijdrage gevraagd werd, werd deze avond ook financieel geen strop. Onze penningmeester kon uiteindelijk de knip dicht houden, hartelijk hiervoor. Al met al een avond die voor herhaling vatbaar is. UIT "HET BOEK VOOR MOEDER EN DOCHTER" We hebben u al eerder gemeld dat we bovenstaand boekje mochten ontvangen van mevr. Pronk uit Tuitjenhom. De eerste uitgave was in 1902, de derde druk die wij mochten ontvangen is in 1906 uitgebracht, bijna 100 jaar geleden. Het boekje beoogt "volledig onderricht in alles wat eene vrouw als huishoudster en moeder dient te weten" en is samengesteld door ervaren huisvrouwen, geneesheeren en opvoed-kundigen. Het boek is verdeeld in vijf afdelingen, die onderling allen weer onderverdeeld zijn in aparte hoofdstukken. Het begint met de hoedanigheden waaraan eene goede huisvrouw moet voldoen. Zo moet zij godsdienstig zijn, eene oprechte liefde jegens haar man koesteren, onbaatzuchtig zijn, oprecht en openhartig, vredelievend en zachtmoedig, vriendelijk en opgeruimd, daarbij vlijtig, ordelievend en zij weet hare bezigheden met overleg te regelen. Zindelijkheid en spaarzaamheid zijn grote deugden. Een apart hoofdstuk wordt, na al deze voorbeeldige zaken, gewijd aan maatregelen om de orde in het huis te bewaren. Het voert veel te ver om alles hier over te nemen, maar die voorbeeldige huisvrouw moest een aantal dozen of mandjes hebben om b.v. eetgerei in op te bergen, een naaikistje, een breimandje, een kistje voor gereedschap en een sigarenkistje voor schrijfgerei. Mooi is ook een lampekistje ter bewaring van lampeschaar, glazen poetser, een paar zachte doeken en een lampeglas in voorraad. En wat denkt u van een mand voor lompen en een kistje voor beenderen, want dat loont wel de moeite zulke zaken niet verloren te doen gaan! Verder moeten moeder en dochter alles op tijd doen volgens een vaste dagorde. Ze moeten 's avonds het eten klaar hebben, de bedden opgemaakt, olie in de lamp en na het eten geen vuile borden laten staan tot een volgende maaltijd. Over zindelijkheid wordt zeer uitgebreid geschreven. Een punt hier uit "wil de vrouw haren man en hare groote kinderen na volbrachten arbeid thuis houden, wil zij hen afhouden van den drank, dan zorge zij dat hare woning kraakzindelijk en daardoor aantrekkelijk zijn". Er volgen nog veel meer aanwijzingen over zindelijkheid, en gaat het verder nog over spaar zaamheid. Je zou denken, in die toch niet zo florissante tijden was dat een onderwerp wat vanzelfsprekend was, maar de auteurs van het boekje geven nog een heel stel zaken aan, om nog spaarzamer te zijn. Een er van is "De grootste vijanden van huiselijke welvaart zijn drankzucht, genotzucht, pronkzucht en grootdoenerij". En al deze zaken worden weer uitgebreid behandeld. Dit allemaal lezend denk je, wat is de wereld in 100 jaar veranderd. Laten huisvrouwen van nu zich nog op deze manier voorlichten? Ik geloof het niet, maar het is leuk om te lezen. 5

Zicht op Haringcarspel | 2003 | | pagina 7