rustig je gang kunt gaan. Zoals ik al heb gezegd alles moet perfect worden uitgevoerd waarvoor uiteindelijk ikzelf de verantwoordelijkheid heb. Laten we samen maar een oude spreuk toepassen; Als je snel vooruit wil moetje langzaam werken. Toch leek het soms gevaarlijk te gaan worden als met laaghangende bewolking enkele Engelse gevechtsvliegers bommen lieten vallen. Deze waren gezien de afmetingen van bomtrechters slechts van een klein kaliber en veroorzaakten weinig schade en hoewel dit iedere maand wel een keer gebeurde, was het min of meer een gewoon verschijnsel, waarvoor niemand enige angst toonde. Na een half jaar begon dit echter plotseling te veranderen toen er uit een dik bewolkte lucht bommenwerpers zichtbaar werden en direct hun bommen lieten vallen met als gevolg grote paniek onder de in totaal ruim vier honderd werknemers, ledereen rende weg om van het veld af te komen, maar naar welke kant het minder gevaarlijk zou zijn was een groot vraagteken. Wij hadden er met onze ploeg geen enkele moeite mee en zijn als op commando plat achter de stapels graszoden gaan liggen waarmee we bezig waren deze langs een startbaan te leggen. Op dat moment werden we zeer direct met de oorlog geconfronteerd, het ging allemaal snel achter elkaar en veroorzaakte een angstig gevoel. Niet alleen door het inslaan van de bommen, van naar later bleek achttien stuks in totaal, maar meer nog door het gebulder van het rondom Den Helder opgestelde afweergeschut. Dan lig je niet lekker zo plat op je buik achter een stapel graszoden, we wisten uiteraard niet hoe lang of dit zou gaan duren en bevonden ons op dat moment midden in oorlogsgeweld. Om het nog erger te maken hadden de meeste van ons hun helm opgezet en leken we opeens soldaten, die dekking zochten voor vijandelijk vuur. Bij de aanvang van de werkzaamheden waren deze van het Nederlandse leger afkomstige hoofdbeschermers uitgedeeld met de opdracht deze altijd bij je werplek neer te leggen. Door Duitse soldaten werd hier regelmatig controle gehouden en met deze regen van scherven boven het vliegveld veroorzaakt door ontploffende granaten van het afweergeschut wisten we ons toch een klein beetje beschermd. Het gebeurde allemaal in de zomer van 1941 's morgens tussen 10.30 uur en 11.00 uur met een laaghangende bewolking en weinig wind. Hoewel er geen luchtalarm was gegeven, hoorden we het geluid van vliegtuigen en zagen plotseling twee vliegtuigen uit het wolkendek te voorschijn komen met direct daarna enkele dreunen van inslaande bommen. We zijn met z'n allen zo dicht mogelijk tegen de stapel graszoden waarmee we bezig waren, op de grond gaan liggen en durfden niet te kijken. Hoeveel vliegtuigen er zijn geweest is ook later niet duidelijk geworden. Dit oorverdovende geluid van het vele afweergeschut rondom Den Helder, dat praktisch tegelijk met de dreunen van inslaande bommen was beginnen te vuren, is voor ons echt angstaanjagend geweest en heeft misschien nog geen tien minuten geduurd. Daarna zijn we naast elkaar tegen de zoden gaan zitten en rondgekeken of er iets veranderd zou zijn, maar alles leek normaal. Er was een bom ingeslagen op driehonderd meter afstand van onze graszodenstapel, de enorme klap hiervan leek ons even te verdoven terwijl we op hetzelfde moment de grond onder ons voelde trillen. Wel even een verschil om rustig in de polder paling uit de fuiken te halen. Bij thuiskomst in Warmenhuizen wilde iedereen weten hoeveel doden er waren gevallen!! Allen hadden het langdurige zware afweergeschut gehoord en er waren reeds geruchten, dat Den Helder was gebombardeerd, waarbij de vraag werd gesteld of er ook vliegtuigen waren neergeschoten. De mededeling, dat iedereen zich de volgende dag weer zou komen melden bleek echter wel een erg optimistische gedachte te zijn geweest. Vickers Wellington bommenwerper 27

Zicht op Haringcarspel | 2003 | | pagina 29