alles met gratis een rijm van Hein er bij als: slierdrop, eet maar lekker op. Als vroeger 't hooi thuis was, werd er bij de buren een bordje met sop gebracht, geboterd en gesuikerd en ik weet ook nog, dat 's morgens na een bruiloft met een pot boerenjongens werd rond gegaan langs de deuren, waaruitje een schep nemen mocht. In 1913, 't feestjaar van de onafhankelijkheid, kwam in Warmenhuizen gas, tram en de eerste veiling. Voor die tijd werd er in Broek op Langedijk geveild en moest vader om 2 uur opstaan om op tijd te zijn. Er moest gevaren worden, want motoren waren er nog niet. Laat ik besluiten met te herdenken Dirk van Hein (Dirk Kamper) die met bekken en aanhef van Hoort, hoort, burgers hoort" als omroeper toch schilderachtiger was dan Jaap Smit met zijn toeter en fiets. Er is nog veel meer te vertellen, maar ik stop want het is nu welletjes. Warmenhuizen, 1954. REISVERSLAG 1799 Na de oorlog in 1799 reden de broers J en H Gildemeester door het deels vernielde Noord Holland. Zij deden daarbij verslag van wat zij zagen. Een deel van dat verslag ging ook over de gemeenten hier in de omgeving. "Wij zaten vervolgens weer op en reeden door de Zijp langs Burgerweg tot aan de Ruigeweg, en laatstgemelde volgende tot aan de Zijperdijk. Bij het einde van de slaaperdijk vonden wij twee nieuwe batterijen aangelegt om het accès aan die zijde de defendeeren., wanneer de Zijp, en de landen tusschen de slaaper- en zanddijk geïnundeerd zijn, zijnde de sluis aldaar van boven opengebrooken om een coupure te formeeren. Op de Zijperdijk tot aan de Zijpersluis vonden wij nog onderscheiden overblijfsels van Engelsche batterijen die de passage moeylijk maakten en door hun aangelegt waaren om de Zijp te defendeeren, hebbende de Hontsbosser Vaart onder langs den dijk loopende voor zich. Aan de Zijpersluis lag insgelijks ten zelfden einde een groote Engelsche batterij; als tweede op den hoek van de Zijp, te Crabbendam. Van dat dorp of gehugt vonden zij niets meer als puinhoopen, zijnde alle huisen tot gelijks de grond geslegt, waardoor de Engelschen het accès aan deze zijde van de Zijp vermeend hebben des te beeter te kunnen defendeeren. Na dit toneel van verwoesting met aandoening beschouwd te hebben vervolgden wij den Zijperdijk die beschulpt is en eene uitmuntende goede weg maakt, laatende den Eenigen Burg, op welke hoogte den 10e September door onze troupes geattaqueerd wierd, rechts liggen. Behalve onderscheiden batterijen in de landen ten Oosten die wij van verre zaagen, vonden wij dat meest alle de avenue naar den dijk door batterijen van de Engelschen gedefendeerd waren geworden, waarvan de overblijfsels nog waaren liggende. Langs deeze dijk rijdende heeft men ten Westen een uitgestrekt gezigt over de Zijp, en ten Oosten over de oude landen van Noord Holland. Op het dorp St. Maarten 't geen niet groot is, enige ogenblikken vertoefd hebbende, vervolgde wij den weg langs de oude Vriesse Zeedijk, laatende het kleine dorp Valckoogh rechts liggen. Op den hoek bij de Valckooger sluis vonden wij de overblijfsels van eene grote batterij en kwamen wij vervolgens in het net gebouwde en volkrijke dorp Schaagen, hebbende van deeze zijde een schoon aanzien en goede entré langs een vaart aan beide zijden met huisen en bomen voorzien. In dit dorp heeft men voorname vee-markten, waarvan wij des te meer overtuigd wierden door het zien van schaapshokken rond om de muur van het kerkhof die daar een vaste plaats scheenen te hebben. Wij vertoefden onder een vrolijk kopje thee omtrent één uur in dit dorp, en vervolgden toen wederom met nieuwe lust onze reis". NB. Tijdens de slag van 19 september 1799 viel Krabbendam al snel in Engelse handen. Bataafse troepen probeerden tot vier maal toe het dorpje te heroveren. Dit mislukte, onder meer omdat de Britten enkele kanonneerboten ter plaatse hadden. Tijdens de beschietingen liep het plaatsje 24

Zicht op Haringcarspel | 2003 | | pagina 26