BOERDERIJEN Het jaar van de boerderijen is, voor wat betreft onze gemeente slecht begonnen. In Januari Brandde in St. Maarten een grote woonboerderij af, in februari gebeurde in Warmenhuizen helaas hetzelfde. Van de eigenaar/bewoner van de eerstgenoemde stolp, de Hr. Martin Swart hadden wij al eerder de volgende gegevens ontvangen: De Stolpboerderij Herenweg 12 St Maarten De stolpboerderij Herenweg 12 is gebouwd vóór 1832, het jaar waarin het kadaster is begonnen kadastrale gegevens te verzamelen. De lijst van achtereenvolgende eigenaren ziet er zo uit: 1832 Albert Smit 1836 Maartje Smit, 1864 Dirk Schermerhorn 1874 Wijbrand Schermerhorn 1902 Dirk Schermerhorn Wbz, 1939 Pieter Voorthuisen Comelis Jonker 1950 Cornelis Mooij, 1977 Gerrit Comelis Schuurman Martinus Swart. boer weduwe van Jacob Stammmes. Later gehuwd met Pieter Fraij. boer en burgemeester van St.Maarten, idem. later zijn wed. Maria Waijboer. landbouwer. zonder beroep musicus later zijn wed. Niesje Bakker. Landman. chef tekenkamer leraar Via een kennisje bij het kadaster ben ik een aantal jaren geleden aan wat kopieën van kadasterkaarten gekomen betreffende de omgeving van mijn huis. Daaruit heb ik de volgende conclusies kunnen trekken. In 1885 is een strookje grond bijgekocht aan de zijde van de Sportparklaan (een straat die er toen overigens nog niet was). In 1891 is de voorgevel gewijzigd. Tot dit jaar bestond de boerderij uit een enkel vierkant met een voorhuis. Dit voorhuis lag aan de voorzijde links (vanaf de Herenweg gezien). Het voorhuis is gesloopt en de boerderij werd over de hele breedte naar voren uitgebreid via een 2de vierkant. Bij de aanleg van mijn terras in 1979 heb ik funderingsresten van het voorhuis gevonden. Het oude vierkant is gemaakt van (door houtworm behoorlijk aangetast) eikenhout, terwijl het aangebouwde vierkant gemaakt is van nog zeer gave grenen balken. In 1893 is aan de achterzijde links (vanaf de Herenweg gezien) een stenen schuurtje aangebouwd. Een deel van de muren is nog als schutting aanwezig. Ergens tussen 1950 en 1970 heeft Cor Mooij achter dit schuurtje een dubbele paardenbox laten bouwen. Deze paardenboxen hebben sinds 1977 dienst gedaan als berging voor de bewoners van Sportparklaan 2. Martin Swart heeft in 1982 een schuur/garage gebouwd bij Herenweg 12 aan de zijde van de Sportparklaan. Daarvoor maakte zijn gezin gebruik van voornoemde houten schuur. Wat ik verder nog weet is, dat Cor Mooij vanaf 1950 aanvankelijk niet zelf in de boerderij woonde, maar een van zijn werknemers, De Vet geheten. Zijn zoon Jaap de Vet die nu in de Dorpsstraat woont heeft er een aantal jaren van zijn jeugd doorgebracht. Tot zover wat ik weet van de vroegere historie van mijn pand.

Zicht op Haringcarspel | 2003 | | pagina 18