BOERDERIJ IN ST. MAARTEN In de vorige uitgave van "Zicht op Haringcrspel" zijn we begonnen met een rubriek over boerderijen in ons werkge bied. Een dankbaar onderwerp gezien de vele leuke reakties die we er op gehad hebben. Vrij makkelijk ook, zo op het eerste gezicht, omdat onze gemeente nogal wat echte West-Friese stolpen bezit. Er zijn plannen om een inventarisatie te maken van deze woonvorm in onze gemeente. De boerderij van de fam. Sevenhuysen in Warmenhuizen was de eerste in ons blad waarvan de eigenaar/bewoner alle gegevens voorhanden had, nu gevolgd door een boerderij in St. Maarten. Het pand aan de Dorpsstraat wordt momenteel bewoond door 2 families nl. de fam. Th. Spaans en de Fam. Folkerts. Van eerst genoemde hebben we een aantal gegevens gekregen waaruit blijkt dat de 2 families in een werkelijk oud gebouw wonen. Je zult het aan de binnen en buitenkant niet direkt zien want de boerderij ziet er echt fantastisch uit, reden ook waarom ons oog op deze stolp viel. De huidige, grote, boerderij is vermoedelijk onstaan na een verbouwing van een oorspronkelijk kleinere stolp die volgens het ingeslagen jaartal in 1829 is gebeurd. Die verbouwing hield in dat er een z.g. dubbel vierkant kwam, zo ontstond in een keer meer veestalling en meer bergruimte voor het hooi. Hoe oud de boerderij precies is is moeilijk na te gaan, de eigenaar is er nog steeds mee bezig, maar zien we het kaartje uit 1665 van de bekende Zijper tekenaar Zoutman, dan staan er in het rijtje vanaf de Valkoger dijk alleen maar boerderijen (behalve de eerste) en het is beslist niet uitgesloten dat nr. 6 de huidige boerderij is. In 1832 werden alle onroerende goederen in het kadaster opgenomen, we kunnen op de kaart uit dat jaar duidelijk zien dat de verbouwing/vergroting van de boerderij al heeft plaats gevonden. Het pand kreeg kadaster nr. 6. In de volgende 50 jaar veranderde er weinig. In 1884 werd de naastliggende boerderij met bouwvallige schuur gesloopt dat waren dus nr. 5 en 5a en werden de gronden A4-5-6 samengevoegd. Het nieuwe kadaster nr. werd A 802. Op de teken en meetkundige afbeelding is ook te zien dat de noordgevel van de boerderij iets gewijzigd is en dat er een schuur (varkens) is bijgebouwd. In 1885 (dienstjaar) zijn er weer wijzigingen. Aan de Z O.zijde (straatkant) wordt grond bijgekocht en de boerderij verbouwd, het huisgedeelte wordt gerenoveerd en er worden grote schuurdeuren geplaatst. Het nieuwe kadaster nr. wordt A 805. 20

Zicht op Haringcarspel | 1997 | | pagina 26