I In eerste aanblik bestond deze laag ogenschijnlijk uit klei, gelig van kleur. Laag II daarentegen gaf het aanzien van een veenachtige samenstelling. Ook hier werden enige brokken uitgestoken, in plastic mee naar huis genomen en enige tijd bewaard, weldra vielen de stukken uiteen en begon de struc tuur zich af te tekenen. Het bestond uit taaie, leemachtige klei, geheel anders van structuur dan de lichte zavel waarop men in vroege middeleeuwen hier woonde. Er begonnen zich in deze grond ook vormen van takken en twijgen af te tekenen. Deze laag rustte op een oud maaiveld, op een diepte van 86 cm. min A P. en eindigde bij 61 cm. min.A P. Een ander aspect van dit onderzoek leert, dat de omliggende klei-landen tot respectabele hoogte tegen de reeds in opbouw zijnde terp op natuurlijke wijze zijn neergelegd en dus niet over de terp doorlopen. Met de opbouw moet derhalve tijdig zijn begonnen, zodra de eerste wateroverlast zich in de vroege middeleeuwen aandiende. HET KLOOSTER IN ZIJN LAATSTE VERSCHIJNINGSVORM. Sinds jaar en dag, oude ansichtkaarten waarop het cafe staat uit de eerste jaren na de eeuwwisseling bevestigen het, prijkt deze afbeelding boven de deur van cafe "De Burcht" te Eenigenburg. Het is op glas geschilderd en is gebroken. Bij nadere bestudering blijkt de afbeelding geen kasteel (van Eenigenburg) te zijn maar een ommuurd klooster met kloosterkerk. Het moet het gebouwencomplex op de terp in zijn laatste verschijning zijn geweest, dus "in welstand" getekend. Het kan bijna niet anders of deze afbeelding is afkomstig uit het oude boek, dat zo lang m de kerk bewaard bleef. Doch het was op zekere dag in de twintiger jaren spoorloos verdwenen. Tot aan vandaag. Het boek bevatte veel met de hand geschreven bijzonderheden over de geschiedenis van het dorp. De afbeelding is rechts onder gesigneerd met J.B. Dit moet de huisschilder Johannes Bes (1886-1953) uit het nabij gelegen Tuitjenhorn zijn. Van hem is bekend dat hij ook wel schilderijen maakte. Aan de vorm en constructie van de gebouwen en de ommuring is te zien dat hij niet naar het leven heeft getekend, maar van een voorbeeld dat al eerder is nagetekend. Uit een onderzoek naar de funderingsresten zal moeten blijken of dit beeld authentiek is aan de gebouwen die eens op de terp Eenigenburg stonden. Eenigenburg, december 1996 W.K. van Schoneveld Schager Courant 3 november 1895: BEKENDMAKING: Het bestuur der banne Haringcarspel, maakt bij deze bekend, dat de brug tussen TUITJENHORN en EENIGENBURG, vanaf 26 tot en met 29 augus tus, voor rij- en voertuigen gesloten zal zijn. Het bestuur voornoemd, J. Groot Gz., voorzitter 8

Zicht op Haringcarspel | 1997 | | pagina 10