Voorwoord van de voorzitter Beste Vrienden, Met veel genoegen voldoe ik aan het verzoek van de redactie om mijn voorwoord zo kort mogelijk te houden. Gebleken is namelijk dat uwerzijds zoveel kopie voor het blad is aangeleverd dat er voor mij nauwelijks meer plaats is. Een zeer verheugende ontwikkeling, blijkbaar houdt de interresse voor het blad zowel van de zijde van de lezers als van de schrijvers gelijke tred met de groei van het aantal leden. Reden temeer voor het bestuur om ook door te gaan met het organiseren van allerlei activiteiten. U zult daarover ongetwijfeld meer vernemen. Ik volsta daarom nu met u allen voor de komende tijd veel plezier toe te wensen bij feestdagen of Jan Bakker, voorzitter. Floris V en West-Friesland Middels kranten verslagen en onze eigen nieuwsbrief zijn wij op de hoogte dat het 700 jaar geleden is dat Floris V werd vermoord. Was dat dan zo'n belangrijk persoon hoor ik velen vragen?. Inder daad Graaf Floris V was voor onze streken, maar daar over niet alleen, een heel belangrijke man. Laten we bij zijn ouders begin nen. Zijn vader was Willem II die in 1247 tot Roomskoning was geko zen. Hij trouwde op 25 januari 1252 met Elisabeth van Brunswijk- Luneburg die in 1266 overleed. In juli 1254 werd onze Floris V geboren in Leiden. Zijn vader, Willem II sneuvelde op 29 januari 1256 bij Hoogwoud in de strijd tegen de West-Friezen. Floris was toen pas twee jaar en kon dus nog niet regeren. Zijn oom van vaders zijde Floris II de Voogd deed dat voor hem van 1256-1258. Hij was een actief man want hij sloot vrede met Vlaanderen, hij liet een slot bouwen genaamd Vreeland bij de rivier de Vecht in het Sticht, sloot vrede met Gijsbrecht van Aemstel, en met de Bisschop en stad Utrecht. Floris was toen echter nog steeds te jong om zelf te regeren, daarom namen Aleid van Henegouwen en Hendrik 3 van Brabant het bestuur in handen. Dit duurde tot 1263, terwijl Otto II Graaf van Gelre ook nog eens twee jaar het regentschap op zich nam, tot in 1266 Floris zelf het heft in handen nam. Nog 12 jaar jong, maar dat was in die tijd geen bezwaar. Hij liet zich graag en deskundig bijstaan door tante Aleid, die eerder ook voor hem geregeerd had. Zij stierf in 1284, maar haar invloed is lang bij Floris te merken. Tussen 1268 en 1272 de precieze datum ontbreekt, trouwt Floris met Beatrice van Vlaanderen, hij was toen nog maar 14 jaar. En als we dan zien wat een groot stuk land hij te besturen en vaker te onderdrukken had, dat was niet mis. Het liep van geheel Holland tot aan Maas en IJssel in het zuiden, tot Utrecht in het oosten en de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden aan wat nu België is. Dat kon hij natuurlijk niet alleen af, daarom stichtte hij verschillende Graaf schappen. Hij gaf vrienden daarover zeggenschap en probeerde de inkomsten zoveel mogelijk in zijn eigen zak te laten komen. Een Graafschap had een inkomst van 20.100 Pond per jaar (1281). Beperken we ons echter tot ons eigen gebied. Wat deed Floris in onze contreien. Omdat het bepaald geen rustige tijden waren, liet hij her en der versterkingen of burchten bouwen. Het kasteel Medemblik kennen we. De opgegraven funderingen van de Nuwendoorn bij Enigenburg zijn niet onbekend (in periodiek no. 5-6 staat een uitgebreid artikel), in Wijdenes was er een, en bij Alkmaar zelfs twee, de Nieuwburg en de Middelburg (1285). Tevens werd in die tijd ook aan de westzijde van de Rekere bij Schoorldam in de Aagtdorperpolder ter hoogte van de Evendijk op het land; "de Hoge Werf" een versterking bebouwd. De versterking was nog niet eens afgebouwd, toen het werd aangevallen en vernield. vakantie. 2 Ruiterzegel van graaf Floris V van Holland

Zicht op Haringcarspel | 1995 | | pagina 4