EEN INTERESSANTE VONDST Tijdens het werken in zijn groentetuin bij zijn huis op de hoofdterp van Eenigenburg vond Rob Leeflang onlangs twee werktuigjes uit de steentijd. Eerder waren daar ter plekke al eens stukjes vuursteen gevonden, doch dat bleken brokjes afval te zijn. Het is mogelijk dat deze vuursteen in de van elders aangevoerde terpgrond is meegekomen. Maar het kan ook zijn dat ze uit de diepere ondergrond - aan de voet van de terp bevond zich vóór de herverka veling een sloot - bij baggerwerkzaamheden op de kant terecht zijn gekomen; De vondsten werden vrij laag in de glooiing aangetroffen. Op het Instituut voor pré- en protohistorie van de Universiteit te Amsterdam heeft men ze nauwkeurig bekeken en vastgesteld dat het zogenaamde artefacten zijn: Door mensenhan den vervaardigde voorwerpen. Het grootste vertoont over de naar beide uiteinden aflopen de kanten een scherpe rug, die door afslagen is ontstaan. Het doet denken aan een kartel mes van steen, met aan één zijde een holte waar de duim in voegt, waardoor het goed in de hand ligt.(Zie linkerzijde van de foto). Je zou er iets mee kunnen schoonschrapen, bij voor beeld de binnenkant van een huid. In Amsterdam deed men de suggestie, dat er mogelijk vuur mee is geslagen. Het andere werktuigje is veel kleiner en totaal anders van vorm. Het is bijna rond en voorzien van scherpe tandjes, het past goed tussen duim en wijsvinger en zou kunnen worden gebruikt bij het schoonschrapen van een slangehuid. 14

Zicht op Haringcarspel | 1993 | | pagina 16