Een jaar lang bij De Putten Achter De Dijk even boven Camperduin liggen De Putten, een prachtige demonstratie van creativiteit van de natuur. Het zijn ondiepe plassen waar het bijna het hele jaar door tiereliert van het leven. Alleen als ijs en sneeuw het water in de houdgreep hebben, is het er stil. Alhoewel, er is in zo'n periode ooit een sneeuwuil gesignaleerd. Dit heerlijke natuurgebiedje was ooit toch maar gewoon een gat in de polder waar de dijkbouwers steeds weer, tot in de jaren vijftig en zeventig van de vorige eeuw, klei hebben weggegraven om er het zand van het dijklichaam mee te bedekken. Zoute kwel, water uit de duinen en water uit zee dat onder de dijk door in de polder opborrelt, heeft er een brakwaterplas van gemaakt. Zo ontstond er een watertje waar allerlei kustvogels op af komen. Ze komen er vissen naar het nogal speciale kleine grut in het water, zoals vlokreeften, brak- wateraasgarnalen en brakwatersteurgarnalen. Wat het water van De Putten heel speciaal maakt is het voorkomen van palingbrood. Op zijn zondags heet het Electra crustulenta. Het is een mosdiertje dat gigantische kolonies vormt, hele bollen en riffen, die zelfs hier en daar boven water uitsteken. Dit jaar zorgde het palingbrood voor nogal wat over last. Het verstopte de afvoer onder de Kamperkade zodat lange tijd het waterpeil in De Putten zo hoog bleef dat er bijna geen eilandjes overbleven voor broedende vogels. Toen het euvel voor even werd verholpen, was het te laat voor het broedseizoen. Pas in de herfst leek de situatie ietsje te verbeteren. Die eilandjes werden speciaal voor vogels aangelegd, toen De Putten zo'n dertig jaar gele den een officieel natuurmonument werden. Vooral kluten hadden er het naar hun zin. Ze konden er veilig hun jongen grootbrengen, totdat ze ontdekt werden door eierrovers. Er is in Nederland nu eenmaal een levendige, illegale handel in kluten- eieren. Om uitgebroed te worden voor particuliere vogelverzamelingen. Jarenlang heeft er in de broed tijd een caravan gestaan waar een vogelwacht de boel in de gaten hield. Toen in de jaren zestig/zeventig vossen in de duinen werden uitgezet om een eind te maken aan de konijnoverlast was dat het begin van opvallende veranderingen in De Putten in de jaren tachtig. Toen de konijnen op waren, begonnen de vossen aan de meeuwenkolonies in de Schoorlse duinen. De meeuwen weken uit, voor een deel naar de platte daken van industrieterreinen en voor een deel naar de broedeilandjes in De Putten, waar steeds minder plek overbleef voor de kluten. Eind Rosse grutto's op doortrek.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2012 | | pagina 25