4- Bibliografie van Henk Schoorl Aanvulling op de in 'Kust en Kaart' (1990) opgenomen lijst van 65 titels. 1. (66) De Waterstaatkundige toestand uan Holland booen het IJ in de tweede helft uan de 18e eeuw. (Intern rapport Uitwaterende Sluizen, Edam (1992) ten dienste van G.J. Borger en S. Bruines, Binnewaeters Gewelt, Edam 1994. In deze uitgave van de Kring van Vrienden van de Hondsbossche integraal uitgegeven).Noord-Holland was steeds meer gaan gelijken op een schotel methoog- opstaande randen met alle gevolgen van wateroverlast. Schrijver gaat tot in de finesses na welke maatregelen daar tegen nodig waren. 2. (67) 'Waar is de grensscheiding tussen Callantsoog en Huisduinen, Heersdiep of Buizegat? Een conflict tussen Brederode en Egmond 1526', Zijper historie Bladen 13 (1995) nr. 3, pp 19-24 Vanouds vormde het Heersdiep de grens tussen de hoge heerlijkheden Huisduinen en Callantsoog, toebehorende aan respectievelijk de graven van Egmond en de heren van Brederode. Toen dit zeegat begin 16e eeuw verlandde, ver vaagde de grensscheiding. Dit leidde tot conflicten rond de lucratieve strandvonderij. In 1525 spande de heer van Brederode zelfs een proces tegen zijn nabuur aan. Op basis van de overgeleverde processtukken schetst Schoorl de kustontwikkeling rond het Heersdiep tussen 1470 en 1526. Verder besteedt hij aandacht aan de stranding van twee walvissen. Tenslotte bevat het artikel een opgave van tussen 1477 en 1525 ter plaatse op de kust gelopen schepen. 3. (68) 'Kust in Kaart', de veranderende kustlijn uan Noord-Holland in tekeningen, prenten en kaarten uit de Provinciale Atlas van Noord-Holland. Haarlem 1996. Rijk gedlustreerde catalogus bij de gelijknamige reizende (Dijk te Kijk, Petten en Ecomare, Texel) tentoonstelling van 6. de Provinciale Atlas. In de tentoonstelling en de catalogus, samengesteld door dr. Henk Schoorl in samenwerking met J.E. Aerts-van Bueren, wordt de spannende geschiedenis verbeeld van de kustontwikkeling in Noord-Holland. (69) 'De uithoven van Ludingakerke op Texel', De Vrije Fries 76 (1996) 878-708. Het Friese klooster Ludingakerke bezat tot 1360 twee uithoven op Texel op oorspronkelijk grafelijk domeingoed. De omvang en inrichting van het complex in Den Burg werd door schrijver gereconstrueerd uit gegevens die de overdracht aan graafian van Blois in 1360 regelden. In 1346 heeft Jan van Beaumont in overleg met de abt een ringgracht en -wal aangelegd waardoor de uithof en een aantal hoeven binnen de 'veste' Den Burg kwamen te liggen. Het complex hoeven, later vervangen door huizen, bleef tot in de 17e eeuw belast met een servituut van een hoeveelheid 'abtskoren', omgerekend in stuivers. Den Burg als ringvormige veste is dus een schep ping van Jan van Beaumont en dateert dus niet uit de tijd van de Noormannen, zoals vaak is aangenomen. Een twee de uithof lag in het kerspel De Waal. Het klooster had daar het recht van de wind. Verder had het klooster het recht op lammertienden en bezat het patronaatsrecht over de Texelse kerken. 'Monnikenlanden' lagen in Den Burg, Elkmerburen (de Vennen) en ten oosten van De Waal. (70) 'Het Hollands kustgebied tussen Helinium en Vlie vanaf de Romeinse tijd tot 1421', in: D.E.H. de Boer e.a., red., Holland en het ivater in de middeleeuiven; strijd tegen het water en beheersing en gebruik van het ivater (Hilversum 1997) pp. 9-19. Dit artikel is de met noten en illustraties aangevulde tekst van een lezing gehouden op het Muiderbergsymposium van september 1993. Het symposium had als centraal thema de strijd tegen en om het water. Schoorl besprak in zijn bijdrage op heldere en overzichtelijke wijze de ontwikkeling van het kustgebied van Holland van de Romeinse tijd tot de St. Elizabethsvloed van 1421. Daarbij legde hij steeds verbanden met politieke en economische gebeurtenissen als de bouw van versterkingen door de Romeinen langs de Oude Rijn en de opkomst van Medemblik na het totstand komen van een verbinding tussen de Noordzee en het Almere rond 800. (71) 'Landerijen en huizen op Huisduinen in 1636', Levend Verleden, uitgave van de Helderse Historische Vereniging 10 nr.3 (1998) 73-81. (Postuum verschenen) 7. (72) Enige genealogische opmerkingen op de lijsten van huiseigenaars op Huisduinen in 1636 in Levend Verleden, uitgave van de Helderse Historische Vereniging, 11e jaar gang, nr. 1 (1998) 16 en 17. (Postuum verschenen) Callantsoog 27

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1998 | | pagina 27