5. Vijfluik 6. Het onderzoek van Jan Bruin Tijdens de oorlog zijn in Engeland de namen van omgekomen Engelandvaarders vastgelegd ten behoeve van een eventueel monument in het bevrijde Nederland. Dat resulteerde na 1945 in een Vijfluik dat is geplaatst in een kapel op de erebegraaf plaats te Loenen (Gelderland). Op dit vijfluik zijn inmiddels 300 namen van verzetsmensen en Engelandvaarders geschilderd. Nog steeds worden namen van slachtoffers uit die tijd bijgeschreven. Van de Engelandvaarders die vanaf de Hondsbossche Zee wering en naaste omgeving naar de overkant zijn venrokken, maar onderweg zijn omgekomen, verdwenen of in Duitse gevangenschap zijn overleden, zijn de volgende namen op het Vijfluik geplaatst: J. W. Gazan. R. Kievits. W. Gerbrandy. J. J. Storm van 's Gravesande. H. Maas. K. Broese van Groenou. J. A. Jacobson. W. Bote Schrage. C. J. Sporre. H. J. Aberson. A. de Gier. J. C. Kwinkelenberg. C. Reyers. J. Emmer. J. Sajet. A. Turfreijer. De samensteller van dit boekje, Jan Bruin (geb. 30 oktober 1923 te Zaandam) nam in de oorlog deel aan het verzet in de Zaanstreek. Klein Jantje, zoals zijn bijnaam luidde, was in de BS (Binnenlandse Strijdkrachten) verzeild geraakt en eind '44 opgenomen in de GSA (Gewestelijke Sabotage Afdeling). Hij was ook betrokken bij het repareren van tijdens droppingen beschadigde wapens voor het verzet. Na 1945 deelde hij met anderen de mening dat de verzetsgroep waartoe hij had behoord ook na de oorlog bijeen moest blijven. Dat resulteerde in de oprichting van de Stichting Zaans Verzet 1940-1945, die tot op heden bestaat. Vanaf het eerste begin is Bruin secretaris van deze organisatie. Op initiatief van een aantal oud-verzetsmensen verscheen in de meidagen van 1985 een boek over het verzet in de streek waar hij woonde (en woont) onder de titel 'Verzet en Bezetting aan De Zaan'. Ook bij de samenstelling van dit boek was hij betrokken. Bruin startte zijn onderzoek naar de Engelandvaarders in januari 1990 nadat hij van het Willem de Zwijger college in Bussum een verzoek had gekregen informatie te verschaffen over een oud-leerling van het college, Bob Gazan. Tijdens zijn onderzoek bleek dat veel meer mensen de oversteek naar Engeland hadden gewaagd, vrijwel vanaf alle kustplaatsen in Nederland. De Hondsbossche bleek hierin een bijzondere rol te hebben gespeeld. 28 Het vijfluik te Loenen

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1995 | | pagina 28