beruchte aardappelziekte in 1845. De "duinzanders of duin piepers bleken voor de ziekte minder vatbaar en konden met weinig of geen bemesting worden geteeld. Maar er bleken op de duur toch nadelen aan deze duin- exploitatie. In antwoord op een circulaire van de provinciale overheid, gedateerd 3 december 1861, delen Burgemeester en Wethouders van Petten mee, dat "in het Corfwater, groot 20 bunders, daarvan zijn 6 bunders en van het Pettemer Vlak 2 bunders bezet met aardappelen, die in augustus veel beloof den, doch spoedig was het loof verdord en had alle groei opgehouden De kwaliteit, vroeger uitmuntend, was nu minder goed Maar dat was niet het enige. In een uitvoerige brief van 18 februari 1862 schrijft burge meester C.J. Bollce, dat het Corfwater - een jaar eerder gekocht door K. Eriks - "omstreeks 1846 door Matthiesen, Heer van Petten, ter grootte van 20 bunders ontgonnen voor aardappclbouw welke oppervlakte destijds geheel in zijnen omtrek omsloot was", na enige jaren door "overstuiving der duinennog slechts eene grootte had van 13 bunders". En hij voegt eraan toe: "in de laatste jaren is die overstuiving zeer toegenomen en zoo niet daarin wordt voorzien zal binnen korte tijd die grond geheel door overstuiving verloren zijn." Dit alles noemt de burgemeester rampzalig want "het Corfwater, indertijd ontgonnen, heeft aan de arme ingezetenen hier veel voordelen opgeleverd, doordien zij daaruit hunne wintervoorraad van aardappelen hebben gekregen, dat veel, zeer veel armoede geleenigd heeft..." Hoewel de tegenwoordige eigenaar van de gronden pogingen in het werk gesteld heeft de overstuiving door beplanting te keren, slaagt hij daarin onvoldoende, doordat deugdelijke beplanting "aan de voorduinen aan zee" uitblijft. Hoewel dit in het bewaard gebleven brievenboek niet terug te vinden is, mogen we aannemen dat men erin geslaagd is de verstuiving te beteugelen, want het (eerste) Corfwater wordt ook daarna nog genoemd als aardappelareaal. Maar het is toch te kort. In 1889, er zijn dan 104 huishoudens waarvan bijna de helft (49) géén belasting betaalt en 38 zelfs het gehele jaar door (13) of 's winters (25) bedeeld moeten worden, dat er wéér een brief over het Corfwater uitgaat.43 41 De "Zandkuil in Petten in 1936, Arte EriksHzn. haalt een wagen zand uit het braakliggende terrein. Tijdens WO II zouden op deze plek bunkers worden gebouwd. Op dit moment is hier Camping 'Het Korfwater' gevestigd.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1993 | | pagina 41