AFBEELDING 19 Vuurboet en kerk, drogende netten op staken en paalbeschoeiing aan de voet van de zanddijk. AFBEELDING 20 Paalbeschoeiing aan de voet van de zanddijk, afgeheind slag, pinken op ronde balken op het strand. gegraven vaart door de Pettemer polder tot aanvoer van materiaal achter de zeewering. Conrad betwijfelde de juistheid van de kartering van Doetecomius in 1600, omdat de Dromerdijk eerst in 1614 werd aangelegd, maar kennelijk is hier van een misverstand sprake. Doetecomius gaf de eerst door Van Berckenrode in 1621 gekarteerde voorziening niet weer (afb. 13 en 14). Dat wel degelijk van uitgebreide paalwerken op het strand en aan de duinvoet sprake was, zij het dan zonder hoofden, blijkt duidelijk uit een tweetal anonieme, bijeenbehorende tekeningen, gedateerd 1614, waarop de door Doetecomius gekarteerde paalwerken, zij het reeds in een stadium van beginnend verval, zijn afgebeeld. Ook deze tekeningen bevinden zich, evenals de Zoutman-kopie van Adriaen Anthonisz' kaart van 1582, in de Collectie Van der Hem in de National Bibliothek te Wenen. De tekeningen geven situaties bij vloed en bij eb weer, waarbij de tekenaar zijn standplaats zeewaarts bij eb heeft gewijzigd om twee verschillende visies op dezelfde situatie te kunnen geven. Tesamen met de karteringen van Doetecomius en Van Berckenrode geven zij een scherp en gedetailleerd beeld van de Pettemer kustverdediging omstreeks 1614 (afb. 17—22). Zij maken de reconstructie van de toestand tussen 1600 en 1614 (afb. 16) mogelijk. Hoewel sterk vertekend, toont de kaart van Colom uit 1638 (fragment afb. 23) '4

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 1982 | | pagina 14