■P Ill ITKT DO HP DK W/.At. OP TS) A -■4r*y in en elk jaar een notitie over de diaconie. Daar heeft ie- mand ook geschreven: "En is zijn Eerw: overleeden den 11 oct 1745 also is zijn Eerw: in deselfde maand des jaars overleeden als bevestigt en heeft9 dagen boven de 27 ja- ren als Predikant aan dese plaatse geleeft." Hij was dus al tien jaar in De Waal (vanaf 1718) toen zijn dronken- schap te veel uit de hand liep. Misschien heeft ouderling Pieter Meijertsz Boon hier een speciale rol gespeeld. Deze grote boer en veelvuldig bur- gemeester van De Waal, pachter van de zuidelijke helft van Eierland (de boerderij De Quelder, nu Padang), lag voortdurend in de clinch met de overheid: de Gecommitteerde Raden en hun opzichter Den Berger, de schout Balthasar Huydecoper, andere boeren op het ei- Gravure door T. de Roode, naar Pieter van Cuyck 1760 land. Op zeker moment had hij inwonende Duitse knech- ten die ook messen trokken. Hij plaatste zichzelf regel- matig boven de wet en schreeuwde moord en brand als anderen dat ook deden.9 Hier lijkt hij de regie in handen te hebben en gemakkelijk zijn zin te krijgen en misschien had hij wel enig begrip voor de zwakte van het menselijk karakter. Boon had een groot nageslacht. Van Ten Bern zijn me geen nakomelingen bekend. Wel een huwelijk! Op 4 Sep tember 1629 trouwt hij10 in De Waal met de weduwe Lijntje Cornelis Bosch, weduwe uit Hoorn, die op 1 mei met attestatie uit Alkmaar is overgekomen. En dat kan natuurlijk ook zijn redding zijn geweest... Met dank aan Maarten't Hart voor hulp bij de transcrip- ties en Wilma Eelman voor het stukje over Pieter Meijertsz Boon. Aart van den Brink Bronnen Regionaal Archief Alkmaar, Archieven van de Hervormde classis Alkmaar, 1573-2008, nummer toegang 10.4.044, inventarisnum- mers 1.1.1 (1-15) nr 9 en 1.2.2 nr 94. Noord Hollands Archief Nummer toegang 273 Nederlands- Hervormde Gemeente Waal en Koog te Texel. Tekening door Hendrik Tavenier: Gezicht op De Waal, 1790 (Noord-Hollands Archief) 9 to Zie o.a. Jan T. Bremer. Varensgasten en ander volk. In het kerkboek vermeldt Ten Bern zijn eigen situatie (ge- trouwd/weduwnaar) niet. 22 Historische Vereniging Texel Nummer 115, juni 2015

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 24