Reacties op HVT 111 Art. 12: De polder Waalenburg is verplicht het water van de in het vorige artikel genoemde polders en gronden steeds vrijelijk in zijn gebied te laten afvloeien, tenzij en zolang hij, hetzij wegens stijging van het peil in het afvoerkanaal langs de polder het Noorden boven 0,70 m. boven volzee, hetzij wegens een gebrek aan de bemalingsinrichting of de daartoe behorende kunstwerken, genoodzaakt is de bemaling buiten werking te stellen. In dat geval geven dijkgraaf en heemraden van de oorzaak, welke tot het stil zetten der bemaling leidt, onverwijld aan de besturen van genoemde polders en aan de hoogste ter plaatse aan- wezige ambtenaar in rang van het Staatsbosbheer kennis. Art. 16: Van het nadelig saldo van bovengenoemde (jaar)reke- ning wordt jaarlijks aan dijkgraaf en heemraden van de polder Waalenburg voldaan: - door het bestuur van de polder het Burger Nieuwland 6,5%; - door het bestuur van het waterschap de Dertig Gemeenschappelijke Polders op Texel 13%; - door de Staat voor de Domein- of mientgronden 4%. Art. 18: De uitkering ten bedrage van f 40.000,-, welke de polder Waalenburg van de polder Eierland op Texel zal ontvan- gen wegens afkoop van het recht van uitlozing in die pol der, wordt door eerstgenoemd waterschap bestemd tot gedeeltelijke bestrijding der kosten van oprichting van een bemalingsinrichting ter voldoening aan zijn uit arti kel 11 van dit reglement voortvloeiende verplichting. De Polder Waalenburg mocht vanaf 1933 dus geen water meer lozen op het Eierlandse kanaal. In april 1978 werd het gemaal afgebroken omdat het nieuw gebouwde gemaal 'Krassekeet' in het Noorden in gebruik genomen was. De tekening van Frederik de Graaf met de nog niet ge- identificeerde stolpboerderijen hield nogal wat mensen bezig. Mevrouw Kuip van de Kilstee en Peter Hopman meenden de boerderijen op Driehuizen te herkennen. Sjaak Schraag informeerde vervolgens bij Marian Zijm, de op Driehuizen geboren en getogen dochter van Willem van Antje: Marian was het met Maarten Stoepker en Wilma Eelman eens, de afgebeelde boerderij stond niet op Driehuizen, want de dakrand bij de boerderij van Zijm op Driehuizen was bij het woongedeelte iets opge- licht, dus hoger dan bij de boerderij op de tekening. Voorlopig blijft dit dus nog een raadsel. De foto met een vraag over de MULO-klas uit begin jaren 20 van de vorige eeuw leverde ook reaches op: Use Dros en mevrouw Kuip van de Kilstee herkenden in nummer 9 mevrouw Brucher-Dekker van de Stenenplaats. Arie Het gemaal van Waalenburg, in gebruik van 1931 t/m 1978 Het plan van C. Keijser Rzn is niet doorgegaan. Inmiddels worden plannen gemaakt tot inrichting van een groot deel van de polder tot natuurgebied. Sjaak Schraag Bronnen: De kaart 'Plan tot drooglegging van de klaverlanden in de polder Waalenburg, enz.' door C. Keijser Rzn, 13 September 1898. Provinciaal blad van Noordholland 1975, nummer 175. Jaarboekje voor de provincie Noordholland ten dienst van gemeente-, rijks-, waterschaps- en andere besturen voor het jaar 1917. Bedijking van de polders Burgernieuwland en Waalenburg op Texel door ing. J.C.van der Pijl. Uitgave Hist.Vereniging juni 1995. Veldnamen van Texel. Sjaak Schraag 1990. Texelse Courant 1937. De Texelse watermolens door G.A. Oskam. Artikel in Tex.courant van 20 januari 1984. Eelman en Emily Dijt zijn geboren in 1913, Grietje Dijt en Albert Dros Pzn in 1907 en Willy Dijt in 1911. Bij de foto van de paling etende kermisgangers op blad- zijde 11 linksonder horen van links naar rechts de vol- gende namen: Jan Dogger, Jan Duinker, Jan Visman, Melle Zegel en Dirk Zuidewind. En Kees Jaap Harting had nog een mooie aanvulling voor Sander Ganzevles: op een kaart in zijn oude Bosatlas staat Commandeur Gillesland. Er komen nog steeds reaches binnen op de foto uit 1956 van de kleuterschool aan de Nieuwstraat, het Glazen Paleis uit het maartnummer (HVT 110). Jan Roeper Jaczn van de Fenne herkende zichzelf: nummer 55. 6 Historische Vereniging Texel Nummer 112, September 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 8