Foto met een vraag S A 8 U 5 j K R R E HAARLEM-ft LtfMAA omtwerpWeR^aW v/wVee// Gollards was van zijn hand. De ontwerptekeningen die hij daarvoor maakte, zijn helaas niet meer te achterhalen, zo bleek bij navraag bij de firma AGC Krug Porties, voortgekomen uit de firma Sabelis en Kerrebijn die de ra- men destijds in 1954 fabriceerde. Bij toneeloptredens verzorgde Van Veen een aantal keren het decor, zo valt in de Texelse Courant te lezen. Tijdens een bazaar van S.V.T. in 1952, eigenlijk een kermis, maakte hij levensgrote karikaturen van de bestuursleden. Men kon hun totale gewicht raden met als hoofdprijs een 'herenkostuum' De bijnaam 'Van Meegeren' die Herman kreeg is terug te lezen bij het verslag van de opening van de uitbreiding van de CVO school in 1953. Van Veen schilderde o.a. de kapstokken voor de kinderen. Bij iedere haak schilderde hij een ander plaatje, zoals een hond, vis, kerk, appel of een boom enz. enz. Dat had hij zo verdienstelijk gedaan dat het toenmalige hoofd van de school, Henk Veldhuis, hem complimenteerde door te stellen 'dat hij zich ook hier als een echte Van Meegeren heeft ontpopt'. In hetzelfde jaar 1953 opende het nieuwe rusthuis, dat voluit 'Clasina Emelie Gollards Rustoord' heette, haar deuren. De letters van die naam waren aangebracht op de gevel van de ronde toren in het midden. Smederij Kiljan had het smidswerk verricht, schilder Toolens had alles van 'puur' bladgoud voorzien en voor het ontwerp had Herman van Veen gezorgd. In 1949 werd in de Lindeboom een avond georganiseerd ten behoeve van het nieuwe badhuis. Herman van Veen ontwierp de affiches. Het verhaal is nog niet compleet, wat heeft deze Hermanus van Veen nog meer gemaakt? We zouden graag iets van zijn hand willen laten zien. Misschien ligt er ergens op een zolder nog wel een schilderij of tekening van hem te verstoffen. Laat het ons weten. Naast alle informatie die we van lezers en anderen moch- ten ontvangen, alle dank daarvoor, is ook een deel af- komstig uit artikelen en rubrieken van de Texelse Courant. Bas Huisman Wat weten we wel? De veldwachter in de middenrij is Kasse Hoogerheide uit Oudeschild. Schuin achter hem staat, tweede van rechts, agent rijkspolitie Jellema uit De Koog. En voor de rest moeten we het antwoord schuldig blijven. Een bijzondere foto uit het archief van onze vereniging. Hier staan zes mannen in uniform bij elkaar en we weten niet wie het allemaal zijn. Links zijn het de veldwachters van de gemeente en rechts staan drie mannen van de rijkspolitie. Het is duidelijk te zien dat de uniformen ver- schillen van elkaar. Het meest opvallende is wel het koord dat de rijkspolitiemensen op de linker schouder dragen. En dan staan hierbij ook twee dames en een heer in burger. Alle drie zijn ze net- jes gekleed, het lijkt dat de dame rechts nog juist op tijd is aangescho- ven om ook op de foto te gaan, ze heeft haar jas nog aan. Wij vragen u om ons te helpen om te weten te komen wie er nog meer op deze foto staan. Uw hulp wordt zeer ge- waardeerd. Bas Huisman en Simon Dros Politie Texel Nummer 112, September 2014 Historische Vereniging Texel 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 5