I Reacties op het panorama van de Slufter Op het in het vorige nummer HVT 111 geplaatste panorama van de Slufter stond geen naam, de maker was onbekend. Alleen was bekend dat het een medewerker van toenmalig huisschilder Toolens was die het tekenpotlood vaardig ter hand had genomen. Met nader onderzoek, gecombineerd met de reacties die we kregen, zijn we toch wat wijzer geworden. Herman van Veen en zat bij Toolens in de kost. Met Herman zat Huib samen in de ploeg voor schilderwerk aan het Witte Huis van eigenaar Bill Visser. Herman kon goed tekenen en blonk onder andere uit in het schilderen van zelfs de moeilijkste belettering op winkelramen. Ook schilderde hij souvenirs voor de verkoop. Huib herin- nerde zich ook dat Herman van Veen de glas-in-loodra- men voor rusthuis de Gollards had ontworpen. In de nieuwe Gollards zijn ze nog steeds bij de ingang te be- wonderen. Onderaan de ramen is de naam van ontwer- per Herman van Veen terug te vinden. Ed Vermeulen uit Baam herinnert zich uit zijn jeugd ook een Herman in de schildersploeg van Toolens bij het Witte huis. Eigenaar Bill Visser was zijn oom en Ed lo- geerde daar regelmatig. Ed herinnert zich nog goed dat er met bewondering over het schilder- en tekentalent van Herman gesproken werd. Herman tooide zich met een Franse baret en zag er wel een beetje uit als een kunste- naar, aldus Ed. Zo uitgedost kon je hem vaak zien rijden op z'n solex. In mei 1949 komt Hermanus (Herman) van Veen vanuit Amersfoort naar Texel en in juli 1954 vertrekt hij weer naar Dordrecht. In deze korte periode dat hij op Texel was, heeft hij toch de nodige kunstwerken achter gelaten, zo blijkt. Niet alleen het panorama van de Slufter, maar ook het ontwerp van de glas-in-lood ramen in de Gedeelte van een glas-in-loodraam in de Gollards 2 Historische Vereniging Texel (foto Bas Huisman) Nummer 112, September 2014 Hansje van der Kooi vertelde dat het panorama van de Slufter tijdens de middenstandsbeurs van 1952 in Lindeboom in de stand van haar schoonvader heeft ge- hangen. Deze beurs werd georganiseerd door midden- standsvereniging TEMITO en was een groot succes. Piet Kooijman, buurman van schilder Toolens, herinnert zich nog een Herman die daar toen werkte en bij zijn ou- ders een kamer huurde nadat hij eerst bij Toolens onder- dak had genoten. Maar Piet had deze Herman nog nooit in verband horen brengen met het maken van het pano rama. Een achtemaam was hem niet bekend. Leo Boekel heeft ook de Herman gekend die bij Toolens heeft gewerkt en hij had een bijnaam wist Leo. Ze noemde hem ook wel 'Van Meegeren' omdat hij zo goed kon tekenen. (Van Meegeren werd bekend door zijn vervalsingen van schilderijen van Vermeer) Ook Leo wist geen achtemaam te noemen. Herman heeft nog een wandschildering gemaakt in het vakantiehuisje van de familie Boekel aan de Ruyslaan in de Koog. Het huisje is nu gesloopt, maar van de wandschildering is ooit een foto gemaakt, aldus Leo en daar wordt nog naar gezocht. Huib de Ridder, destijds werkzaam bij Toolens, herinnert zich de 'Van Meegeren' nog goed. Hij heette voluit

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 4