Heintjevaar; een echte Tesselaar ging wonen in de burgemeesterswoning op de hoek van de Julianastraat en de Weverstraat. Omdat er voor een dierenarts heel weinig werk was bij de Texelse afdeling van de vleeskeuringsdienst - het meeste werk werd door keurmeester Blonk gedaan - zocht Driesen contact met de plaatselijke dierenartsenpraktijk van Beekman en Den Houter. Naast het keuringswerk ging Driesen praktijk doen voor de Texelse maatschap. Die samenwerking ver- liep stroef. Driesen vertrok al vrij snel naar Halsteren en vestigde zich later in Bergen op Zoom als gezelschaps- dierenpracticus. Na Driesen werd geen nieuwe dieren arts voor Texel benoemd. Wanneer er een dierenarts no- dig was, kwam die over uit Den Helder. Een paar jaar later werd de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RVV) een feit en dit betekende het einde van de gemeentelijke vleeskeuringsdienst Den Helder - Texel. De RVV werd verantwoordelijk voor de vleeskeuring, ook op Texel. In de jaren '80 van de vorige eeuw moest de noodslacht- plaats aan de Hallerweg wijken voor de uitbreiding van Den Burg. Er werd een nieuwe slachtplaats gebouwd aan de Maricoweg die op 1 oktober 1987 in gebruik werd ge- nomen. Die nieuwe slachtplaats heeft maar kort (tot 1994) bestaan. Noodslager Aad van Heerwaarden bouwde zelf een slachtplaats in Oudeschild en ging daar ook noodslachtingen doen. Dat betekende het einde van de noodslachtplaats. Het gebouw aan de Maricoweg werd verkocht aan buurman Dries Veltkamp en is nu in gebruik als hamam, een Oosters badhuis. Jaap Klinkers Bibliotheeknieuws Ontvangen van: De heer J. Groen: boekwerkje Groot Slem 65 jaar uitgave 2014; Mevrouw B. Barhorst - Boogaard: video "Texel in het net" in opdracht van NV. PEN energiebedrijf Noord- Holland; De heer Jeroen ter Brugge: tijdschrift Westerheem april 2014 met artikel "Zilver uit het Zand: 18e eeuwse Texelse haarnaalden en hun interpretatie, door J. ter Brugge; De heer C. van Heerwaarden te Alkmaar: stamboom van de Texelse familie Logman, van zijn hand; De heer Patrick A. Witte: zijn proefschrift Geintegreerde perspectieven op de ontwikkeling van Europese transport corridors" 2014; De heer G. Duinker te Nijkerk: De laatste storm Paal 9, 100 jaar Rabobank Texel en div. bescheiden. Iedereen nogmaals hartelijk dank! Heeft u nog spullen betreffende Texel, dan kunt u contact opnemen met M. Bakker - Zijm, tel. 0222 312113, of A. v. Heerwaarden, tel. 0222 313036. U bent weer van harte welkom op de bibliotheekmiddag, maandags van 14.45 uur tot 17.30 uur in Tusse de Banke. Ook in dit nummer vindt u weer enkele al dan niet echt Tesselse woorden. Wijlen Theo Backer verzamelde en selec- teerde ze en wist met medewerking van de leden van de dialect- groep van de Historische Vereniging Texel en veel lezers van dit tijdschrift veel achtergrondinformatie hierover hoven water te krijgen. Grim. Maar nu dan het woordje grim, masker, mombak- kes. Van Dale: niets. Frankische grima/grime 'masker.' Het Etymologisch en Middelnederlands Woordenboek kennen het niet in deze betekenis. De Geintegreerde TaalBank noemt het 'een thans verouderd woord. De woordbekendheid bij geinterviewden bedroeg 100%. Wierings; mombakkes. Westfries; mombakkes. De Schiermonnikogers hebben een maskerade op 5 decem- ber en dat noemen ze 'klosum.' Op Terschelling kennen ze voor masker het woordje 'grins' met een nasale 'n', maar 'grim' kennen ze niet. Fries; masker. Engels en Duits; niets wat lijkt op 'grim' met de Tesselse betekenis. - Mevrouw Wilma Eelman zei mij dat haar grootouders, afkomstig uit de Haarlemmermeer, 'grim' ook in de Tesselse betekenis kenden. Misschien behoorden zij tot een laatste generatie uit die landstreek die het woord nog kenden. Onder eindredactie van de heer Maarten 't Hart, zelf afkomstig uit die streek heeft de Stichting Oud Aalsmeer een boekje met dialectwoorden uitgege- ven, maar 'grim' staat daar niet in. - Seeggie: 'Dot mens is zo lillik, je zou er een grim op kloppe'. - Mevrouw Roeper-Blom meldde: 'Een gezicht os een grim', is een lillik gezicht. - Piet Zijm (een broer van Jaap Koekie) was doodgraver en had als bijnaam Piet Grim. "Dat gezicht past wel bij zijn beroep," zei de heer C. van Heerwaarde, alias Cees Hoekie. - Een paar Tesselse meiden gingen eens en keer winke- len aan de overkant. Het winkelpersoneel stond er met nogal chagrijnige gezichten bij, waarop een van de meiden vroeg: "Verkope ze hier ok grimme?" Conclusie: Het Tesselse 'grim' zou ook afgeleid kunnen zijn van grimeren, 'schmink' op het gezicht aanbrengen, maar ik denk toch eerder aan het Frankische 'grima/grime; masker en waag het te stellen dat dit een puur Tessels relict woord is, mogelijk niet langer in ge bruik elders in ons land. Theo Backer Nummer 112, September 2014 Historische Vereniging Texel 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 25