"kookhok" destructor mast de noodslachtplaats. coll. HVT eeuw aan de Hallerweg bij Den Burg op een locatie waar nu allemaal nieuwbouwhuizen staan. Niets op deze plaats herinnert nog aan de slachtactivitei- ten van weleer. Hier verrichtten vader en zoon (Aadje) van Heerwaarden jarenlang de noodslachtingen onder toezicht van eerst de VHD Texel, daarna de gemeente- lijke vleeskeuringsdienst en later de RVV, de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (nu NVWA). Keur- meester Blonk van de Wilhelminalaan zorgde voor de praktische uitvoering van de keuringen onder eindver- antwoordelijkheid van de "ambtelijk dierenarts". S. Brandsma, de opvolger van Noordijk bij de Veterinair Hygienische Dienst Texel, wiens taak na Noordijks ge- slaagde sanering van de Texelse rundveestapel wat be- treft tbc en abortus Bang, bijna uitsluitend bestond uit de keuring van slachtdieren voor en na slachten, bleef op Texel tot 1 januari 1962. Hij werd opgevolgd door dieren- Noodslachtplaats aan de Hallerweg begin jaren '80 van de vo- rige eeuw. Rechts is nog net de kadaverophaahvagen van Rein Kuijper te zien. (foto in coll. A. van Heerwaarden) arts Bert Vroegindeweij die per 1 mei 1967 naar Meppel vertrok. Na het vertrek van Vroegindeweij werd prakti- serend dierenarts Henk de Boer aangesteld als waarne- mend hoofd van de gemeentelijke Veterinair Hygienische Dienst, een taak die na het vertrek van De Boer tot 1971 werd waargenomen door dierenarts Jan Beekman die in 1964 op Texel was gekomen. De rotkreupelbestrijding, die eerder ook tot het taken- pakket van de VHD Texel behoorde, kwam in handen van de regionaal opererende Veterinaire Dienst. Opzichters van deze dienst, zoals de heer Lavooy, kwa- men regelmatig naar Texel voor het uitvoeren van rot- kreupel inspecties. Noordijk als praktiserend dierenarts Aan het begin van zijn carriere als dierenarts, tussen 1922 en 1933, deed Noordijk ook de gehele dagelijkse dierge- neeskundige praktijk. Zijn tijd werd steeds meer in be- slag genomen door de reeds uitgebreid gememoreerde werkzaamheden: tbc- en abortus Bangbestrijding, vee- en vleeskeuring en andere ambtelijke taken. In 1933 droeg hij een deel van het praktijkwerk over aan dierenarts Henno Frederiks en in 1939 nam Henk Koens de gehele praktijk over van Noordijk en Frederiks. Hier komen we later op terug. De dagelijkse diergeneeskundige praktijk was niet Noordijks favoriete bezigheid. Het werk voor de tbc- en abortusbestrijding vond hij veel boeiender. Hij liet zich in de jaren voor de WO II voor het praktijkwerk bijstaan door Piet Mosk, met name voor klussen als klauwbekap- pen. Noordijk had een hekel aan vieze handen. Waarschijnlijk fungeerde zijn assistent ook als chauffeur. Piet Mosk (*Zijpe 1903 -1 Texel 1979) was een bekende verschijning op Texel. Als veeverloskundige kwam hij over het hele eiland. Op latere leeftijd was hij in de 1am- mertijd bij een aantal schapenboeren's nachts oppasser en schapenverlosser. Het was een vriendelijke man die graag een borrel lustte. Hij woonde in zijn jeugd bij zijn ouders op het Sandershuus aan het Skillepaadje. In 1926 ging hij naar Den Helder om een jaar later op Texel terug te keren. Mosk woonde aan het Hogereind 6 in De Waal in een pand waar later het Agrarisch Museum Wagenmuseum gevestigd werd. En er was nog een veeverloskundige op Texel in die tijd: Cees Kager (*1917 -11990). Kager woonde aan de Wilhelminalaan en was ook varkenshouder. Hij was eveneens bekend als "biggensnijder"= castreur). Noordijks maatschappelijke activiteiten Noordijk was een maatschappelijk betrokken persoon. Hij is na WO II geruime tijd commissaris van TESO ge- weest. Naar verluidt was hij in het bezit van een groot aantal aandelen van TESO die later in andere handen zijn gekomen. Veel Texelaars hebben nu een TESO-aandeel wat ooit op naam heeft gestaan van E. Noordijk. Ook op ander terrein was hij actief zoals blijkt uit dit ci- taat uit de TC van 21-12-1957 uit de toespraak van burge- meester C. de Koning: Ook in diverse andere sectoren is uw werk van betekenis geweest. Thans heeft u uw voile aandacht en energie ge- geven aan de belangen van Stichting Texels Museum. Wij 20 Historische Vereniging Texel Nummer 112, September 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 22