Algemeene Vergadering Coop. Boerenleenbank der ledcn van de te TEXEL, op Woensdajj 11 MEI 1921 's av. te acht uur in het Hdtel _DE ZWAAN" te den Burg. AGENDA 1. Opening 2. Notulen 3. Jaarverslag 4. Rekening en Balans. 5. Verkiezing voor verschillende le- den van Bestuur en Raad van Toezicht. 6. Salarisregeling. 7. Voorstel tot verhooging van cre- diet.dat mag worden gegeven bij zakelijke borgstelling. 8. Voorstel tot regeling der rente- voet voor het volgend jaar. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. J. W. ROELOFFS Voorz. R. v. T. Heden overleed na een korte onge- eteldheid, mijn lieve Man, JAN WILLEH ROELOFFS, in leven Veearts, in den ouderdom van 57 jaar. Mede namecs de Familie, M. ROELOFFS-Dros. den Bnrg, Texel, 16 Nov. 1922. Do teraardebestelliog zal plaats hebben op Maandag 20 dezer des voormiddaga bait twaalf. Roeloffs beperkte zijn activiteiten niet tot zijn praktijkwerk- zaamheden TC 26-2-1921 was een positie die aanzien gaf en hij behoorde hiermee tot de notabelen van Texel. Johannes Pieter Noordijk was naast zijn werk als secreta- ris-penningmeester van Eierland en boekhandelaar ook maatschappelijk actief. Zo bracht hij op 14 augustus 1896 samen met J.H.Moojen, makelaar, een circulaire uit waarin werd opgeroepen tot het stichten van een eigen bootdienst door de Texelaars. Dit initiatief had op dat moment nog geen gevolg maar legde wel (mede) de basis voor de latere acties van onder andere dokter Wagemaker waama in 1907 de TESO werd opgericht. Zoals eerder vermeld, waren Joh P. Noordijk (*1851) en Cornelia Dros (*1863) op 28-08-1884 in het huwelijk ge- treden. Uit dit huwelijk werd de latere dierenarts Eliza Noordijk op 24-09-1891 geboren. Vanwege de familierela- tie (de vrouwen van J.P.Noordijk en J.W.Roeloffs waren zusters) was Eliza dus de neef (oomzegger) van de zelf kinderloze Jan Willem Roeloffs. Het bleek dat zijn toe- komst hiermee voorbestemd was: Eliza Noordijk werd dierenarts. Het gezin Noordijk telde twee kinderen: Eliza en zijn oudere zuster Krijna, geboren begin maart 1889. Krijna trouwde met een dermatoloog, Nicolaas van der Horst en een van haar zoons, ook dermatoloog, was later curator van haar neef Jur, de zoon van Eliza Noordijk. Op 27 december 1918 trouwt Eliza Noordijk op 27 jarige leeftijd in Schagen met Pieternella Gerarda Muijs 08- 07-1893). Noordijks vader heeft dit huwelijk niet meege- maakt. Hij was al op 02-09-1902 op 51 jarige leeftijd over- leden. Noordijk en zijn vrouw kregen een kind, een jongen, Jur. Jur werd geboren op 17-05-1923 en bleek een verstandelijk beperking te hebben. Hij heeft lang bij zijn ouders gewoond en de laatste 35 jaar van zijn leven door- gebracht in de Texelse Reede aan De Zes in Den Burg. Jur Noordijk is op 01-06-2007 overleden. Noordijk vestigde zich in 1922 als dierenarts op Texel na het overlijden van zijn oom die hij de jaren daarvoor waarschijnlijk al geassisteerd had. Hij woonde aan de Julianastraat 18 in Den Burg. In de oorlog heette de Julianastraat M.A. de Ruyterstraat en dit adres stond dan ook vermeld op de "Ausweis" die Noordijk van de "Inselkommandant" kreeg. Naast het gewone praktijkwerk in de landbouwhuisdie- ren met rundvee, schapen en paarden, (naar gezelschaps- dieren werd in die tijd nog nauwelijks omgekeken, van- daar de benaming "veearts") ging Noordijk zich voortvarend bezighouden met de organisatie van de vleeskeuringsdienst en met de bestrijding van de runder- tuberculose. De vleeskeuringsdienst bestond toen nog maar enkele maanden en er moest veel gebeuren om de Texelse veehouders en slagers te overtuigen van het be- lang van deze dienst. In 1924 werd Noordijk benoemd tot keuringsdierenarts van de gemeente Texel. Vanuit deze functie hield hij zich vanaf 1929 bezig met de gestructu- reerde aanpak van de tbc-bestrijding. Op dat moment was 25% van de Texelse rundveestapel besmet met tbc. Veel dieren hadden "open tbc" en vormden zo een recht- streekse bedreiging voor de gezondheid van de mens. In die jaren leden velen aan tuberculose, vaak veroorzaakt 1 tbc en 'abortus' zijn beide zoonosen, ziekten die over kunnen gaan van dier op mens en omgekeerd. Beide zijn nagenoeg geheel verdwenen uit ons land, maar er zijn andere zoonosen voor in de plaats gekomen, onder andere Q koorts 16 Historische Vereniging Texel Nummer 112, September 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 18