qjj, Roellotf, B.ijks'veearts W>, ging van Van Zutphen). Hij woonde op de plaats die eerst "De Bergeend" heette en later "De Rustende Landman". Dit pand werd in 1963 afgebroken (laatste bewoners Souwtje de Wijn en daarna Jan Voorthuizen) en heeft ge- staan op de locatie waar de Zaandammerdijk overgaat in de Hoofdweg. In 1857 werd H. Raven door de gemeente Texel aangesteld als keurmeester, vooral voor de controle van overkants vee dat op het eiland werd aangevoerd (voornamelijk schapen), tegen een vergoeding van 25 per jaar. Zijn zoon Cornells Raven vertrok in 1863 naar Schagen om zich daar als "veearts" te vestigen. Na het overlijden van Hendrik Raven in 1865 volgde zijn zoon Jan hem op als veearts. Jan wilde ook de aanstelling als keurmeester overnemen, maar de gemeente reageerde niet op zijn verzoek. Jan Raven was naast veearts ook kas- telein. Hij ging een gelagkamer bestieren en kreeg daar- voor een drankvergunning. Vanwege die activiteit werd de naam van het pand veranderd van "De Bergeend" in "De Rustende Landman". Raven moest ook wel iets an- ders ondernemen, want zijn diergeneeskundige praktijk werd bedreigd. Raadslid Arnoud Pieter Koorn Mzn. diende met steun van 20 veehouders een verzoek in bij de gemeente Texel om een "geexamineerde veearts" te be- noemen. Raven zou te weinig kennis hebben. Een sollici- tant naar de functie van veearts vroeg in 1887 f 500 belo- ning per jaar met vergoeding van reiskosten. Jan Raven reageerde, gesteund door 68 veehouders, dat hij zijn be- roep beslist zou blijven uitoefenen! In het Provinciaal Blad (uitgave van de provincie Noord- Holland) werden onder andere de volgende berichten vermeld: 1846/71 Benoeming 2e veearts in het 7e district van land- bouw: veearts 2e klasse de heer K.J. van Zutphen, thans aan Den Helder gevestigd, zich met ter woon zal moeten begeven op het Eiland Texel, zodra de veearts G. Wit aan Den Helder zal zijn aangekomen. 1874/47 Niet geexamineerde veearts op Texel: Jan Raven oud 44 jaar, sedert 1859 gepatenteerd als veearts. Texel, 29-6-1874, de burgemeester van Texel. 1900/73 GS 24-10-1900: Tot bijstand van de districtsvee- arts Haarlem is J.H.D. Trap te Amsterdam m.i.v. 1-11- 1900 benoemd tot tijdelijk vee-opzichter ter standplaats Texel. 1913/37 Besluit GS 7-4-1913: benoemd tot plaatsvervan- gers van de districts-veearts Alkmaar: onder andere J.W. Roeloffs te Texel. J.W. Roeloffs In 1888 kwam Jan Willem Roeloffs 17-02-1865, Alkemade) uit Koedijk als veearts naar Texel en hij ver- wierf zich na zijn vestiging al snel een grote praktijk (De provincie Noord-Holland droeg f 150 bij voor deze aan stelling). Hij woonde aan de Steenen Plaats in het pand op de hoek met de Weverstraat. Naast het woongedeelte was een koetshuis waar rijtuig en paard werden gestald. Roeloffs in tilbury voor zijn huis aan de Steenen-Plaats (coll. RoelofKnL Roeloffs trouwde op Texel op 31-10-1889 met Maartje Dros en werd zo de zwager van Johannes Pieter Noordijk, secretaris-penningmeester van de polder Eierland, die eerder (op 28-08-1884) gehuwd was met Cornelia Dros, een zuster van Maartje. Het huwelijk van Jan Willem Roeloffs en Maartje Dros zou kinderloos blijven. Naast dierenarts was Roeloffs ondernemer. In 1898 werd de onderneming Dros en Compagnie opgericht met als kapitaalverschaffers een aantal prominente Texelaars. Eigenaars/investeerders waren: Albert Dros Azn Arie Dros Pieter van der Kloot (aannemer te De Cocksdorp) Reijer Pieter Keijser Johzn Cornelis Pieter Dros Azn Joh. Pieter Noordijk(secretaris-penningmeester van de polder Eierland) J.W.Roeloffs (veearts) Dros en Compagnie was een echt familiebedrijf: Albert Dros Azn 1902), vader van Cornelia en Maartje, die getrouwd waren met respectievelijk Joh. Pieter Noordijk en Jan Willem Roeloffs R.P.Keijser, getrouwd met Trijntje Dros (09-08- 1894), ook een dochter van Albert Dros Azn Cornelis Pieter Dros Azn, zoon van Albert Dros Azn En onderneming "Dros en Compagnie" was zeer veelzij- dig. Zij hield zich bezig met de schelpenvisserij, zeegras- perserij, graanmaalderij, de exploitatie van boerenbedrij- ven en later ook met het bergen van gestrande schepen. 14 Historische Vereniging Texel Nummer 112, September 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 16