i I r* De Koog in 1921 Tenslotte De collectie in Teylers Museum lijkt een willekeurig bij elkaar geplukte verzameling. Enkele Texeltekeningen zijn ongedateerd, andere dateren uit 1916,1921 en 1922. Ik kan me niet voorstellen dat hij pas in 1916 tijdens va- kanties bij zijn zus en zwager op Texel kwam. En dat maakt nieuwsgierig naar meer Texels werk van hem. Frederik de Graaf lijkt me vooral tekenleraar, met liefde voor zijn vak, die in de vakanties het tekenen niet kon laten en in zijn door Teylers als schetsboeken betitelde kinderboekjes ook de rijmpjes niet schuwde. Daaruit rijst voor mij het beeld van een leuke vader en tekenleraar. Geen wonder dat zoon Frederik (1913-1971,in 1930 nog Free genoemd) in zijn voetsporen trad: hij werd beeldend kunstenaar en dichter, schreef en vertaalde sprookjes en sagen, illustreerde kinderboeken en had een grote liefde voor Lapland. Daar overleed hij, net als zijn vader was hij toen nog maar 58 jaar. Zijn weduwe Nancy de Graaf- Schotel, ook illustrator, schonk de 111 tekeningen van haar schoonvader Frederik de Graaf en de boekjes met tekeningen voor Free aan Teylers Museum in Haarlem: een collectie tekeningen waarin veel te ontdekken is, in een museum waarin ook veel te ontdekken valt. Resteert voor ons de speurtocht naar meer Texels werk van Frede rik de Graaf. Als dat iets oplevert, hoort u ervan. dflPS* Alle afbeeldingen bevinden zich in de collectie van Tey lers Museum in Haarlem en zijn gefotografeerd door Martijn Zegel. Met hartelijke dank aan Michiel Plomp, Celeste Lange- dijk en Martijn Zegel van Teylers Museum voor hun me- dewerking. De plaats van Koorn bij het Alloo in 1922, nu staat daar Uit en Thuis Wilnta Eelman 6 Historische Vereniging Texel Nummer 111, juni 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 8