Van Landbouwtentoonstelling tot Landbouwdag Op 31 juli is het zover: dan opent ex-staatssecretaris Henk Bleker de Landbouwdag 2014 in Den Hoorn. Dat belooft weer een heel spektakel te worden, met keuringen van rundvee en schapen, een show van imposante, grote landbouwwerktuigen, een concours- hippique en nog veel meer. Het wordt weer een mix van moderne techniek en nostalgie, dieren, machines en Texelse producten, plezier voor oud en jong, agrarier ofniet, toerist en Texelaar. De Texelse Landbouwdag kan bogen op een traditie van bijna 125 jaar. De Hollandse Maatschappij van Landbouw afdeling Texel begon in 1890 met die traditie. Toen heette dat nog Landbouwtentoonstelling. De beroemdste is wel de Groote Landbouwtentoonstelling van 9 t/m 13 September 1908. Die werd geopend door burgemeester Hiddingh met een ellenlange toespraak; ik verwacht dat de toe- spraak van Bleker dit jaar beknopter zal zijn. Voor de tentoonstelling in 1908 stelden de koningin, de koningin- moeder en Prins Hendrik grote zilveren medailles be- schikbaar. De leden en ere-leden van het Hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij, burgemeester Hid dingh en de Gemeente Texel wilden hier niet voor onder doen en loofden gouden medailles uit, diverse particulie- ren schonken zilveren medailles en geldprijzen. De Groote Landbouwtentoonstelling van 1908 werd gehou- den op het land van Roeper aan de Kogerstraat, ongeveer vanaf de hoek met de Jonkerstraat tot tegenover Theodo- rahoeve. Jan Gerard van Maldegem (Goes 1860-Texel 1925) was toen boer op Ruimzicht en won een gouden medaille. Een knappe prestatie, met zo'n span jonge paarden, om voor Abr. Breesnee van Padang, D.C. Dros van Bland en Berg, N. Dos van Wageningen en Klaas Lap Bzn van Zee- wijk de le prijs te winnen! Jan Gerard van Maldegem in mei 1905 gefotografeerd bij het huwelijk van zijn dochter Jannetje van Maldegem met Piet Oele (foto J. Magielse, Goes). Met hartelijke dank aan mevrouw M. van Maldegem- Benit, voor het beschikbaar stellen van de foto's. Wiltna Eelman le Pbijs Landbouwtentoonstelling te TEXEL, September 1908. J. van MALDEGEM. Op de foto een trotse Van Maldegem en op de achter- kant: Zwager en zuster R Ziehier een afbeelding van de driejarige zwarte paar den met de wagen welke de eerste prijs behaalden met schoonrijden op de tentoon stelling. De gouden medalje of f50. Verder alles wel ho- pende hetzelfde bij U Na vele groete Uw Zw. ].G. van Maldegem 30 Historische Vereniging Texel Nummer 1 1 l,juni2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 32