Reaches op HVT 110, maart 2014 Van Jan Aris van der Slikke ontvingen we de volgende reactie op het artikel van Irene Maas Ouderparticipatie in vroeger tijd in ons maartnummer: In het artikel komt Rijer Zoetelief Daalder ter sprake. Zijn vader zou een Zoetelief zijn en volgens de overlevering op zee gestorven. Volgens mijn onderzoek is dit laatste niet juist. Er waren in de tweede helft van de 17e eeuw twee fami lies Daalder in Den Hoorn, waarvan de eventuele ver- wantschap niet kon worden vastgesteld. De stam beginnend met Reijer Dirksz Daalder, geboren circa 1665 was geheel doopsgezind. Zijn zoon Reijer Dirksz Daalder, geboren ca. 1680, trad op als doopsge zind leraar. Tot deze stam behoort ook de familie Daalder uit De Koog, die afstamt van Reijer Zoetelief Daalder 1815 - 1899. Hij was, zoals dat toen heette, een onechte zoon van Martje Jans Daalder 1789 - 1868. Martje Daalder was doopsgezind en raakte zwanger van ene Zoetelief. Deze was katholiek en een huwelijk was daardoor uitgesloten. De zoon van Martje kreeg als voor- naam Reijer en als tweede voornaam Zoetelief en werd als Daalder ingeschreven bij de Burgerlijke Stand. Door zijn tweede voornaam werd hij herinnerd aan zijn oor- spronkelijke afkomst. Uit het eerste huwelijk van Reijer Zoetelief Daalder werd een zoon geboren. Uit zijn tweede huwelijk, volgens mij in 1843 met Catharina Klaas Kuiper (geboren 1823) kreeg hij in totaal 16 kinderen, allemaal Daalder. Reijer Zoetelief Daalder woonde Dorpsweg 62(nu Dorps- straat 65) in De Koog en was veehouder, klokopwinder en strandvonder. Mijn grootmoeder Catharina Daalder was een dochter van Simon Reijersz Daalder. Hij was het vijfde kind van Reijer Zoetelief Daalder. Jan Aris van der Slikke Irene Maas reageerde hierop: Het verhaal dat een huwelijk onmogelijk was omdat de man op zee was gebleven heb ik meer gehoord, bv bij Antje Dekker, de latere vrouw van Pagga. In zo'n geval kon de vrouw het niet helpen dat ze ongetrouwd moeder was geworden. En in een volgende mail: De mededeling dat Zoetelief katholiek was, voegde wei- nig toe aan het verhaal. In die jaren was dat niet zo'n heel groot beletsel voor een huwelijk als de partners dat graag wilden. ven. Beter gezegd: op de glasplaat met daarop een weide- molentje en een tot dan onbekende man in uniform. De man is vrijwel zeker Jaap Jansen. Die was manusje van alles bij de "Natuurmonumenten van Boot". In het voorjaar was hij vogelwachter op de Fienweid, nu Dijk- manshuizen. Je ziet ook het uniformoverhemd met de grote borstzakken, een (pof)broek en de riem van de ver- rekijker over zijn schouder. Hij heeft mij in de jaren 1953-1954 vogeltjeswijs gemaakt en ik ging daar vaak mee op excursie. Hij sprak toen, ten- minste in mijn oren, al behoorlijk vogeltjesduits en was, als ik me goed herinner, in de oorlog tewerkgesteld in Duitsland, vandaar. Hij woonde in Oudeschild tussen de West en Skil. Het huisnummer weet ik niet, maar de plaats kan ik nog wel aanwijzen als het moet. Als zo vele anderen is Jaap Jan sen later bij de Hoogovens gaan werken, want daar kreeg je een huis. De foto kan op de Fienweid gemaakt zijn, omdat Waalen- burg eigenlijk het excursiegebied van de Booten was: vader Dick en Opa Cor. Maar het kan ook zijn dat hij, omdat hij goed Duits kon spreken met een belangrijke gast naar Waalenburg ging. En iemand die in die dagen glasplatenfoto's maakte, was meestal van hogere komaf. Wim Witvliet Eckard Boot van Natuurmonumenten maakte het verhaal compleet: tijdens een telefoontje met Wim Witvliet ver- telde Eckard dat het inderdaad een weidemolen op Dijk- manshuizen was. De molen is in de loop der tijd diverse keren verbouwd en opgeknapt. En als klap op de vuurpijl verscheen daar de door Wim Witvliet gemaakte foto van de huidige vogelwachter Eckard Boot, naast het molentje op Dijkmanshuizen, van- uit dezelfde hoek gefotografeerd als de glasplaat. Je kunt zien dat de achtergrond is ver- anderd: er zijn ruilverkavelings- boerderijen ge- bouwd en er staan nu veel meer bomen. Irene Maas, 1 mei 2014 Texelaars in beeld Van Wim Witvliet uit Broek op Langedijk ontvingen we reac- ties op het artikel van Ingrid de Porto over de glasplaatpositie- Eckard Boot voor de weidemolen op Dijk manshuizen (foto Wim Witvliet) Nummer 111, juni 2014 Historische Vereniging Texel 29

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 31