r Nico Witte, (broer van Annie Timmer-Witte), zijn vrouw en nichtje Ada Ran-Timmer. De foto is gemaakt op de zondag voor zijn vertrek naar Duitsland vanzvege de Arbeitseinsatz. Hij is in Duitsland omgekomen op 23-jarige leeftijd. "Aan de Katholieke Radio Omroep in Nederland, Nu zich de driehonderdduizendste luisteraar bij u heeft aan- gemeld, kom ik, een katholieke moeder, tot u met een vurige bede. Zou een van uw driehonderdduizend luis- teraars zo goed willen zijn, om het oorlogsgraf te bezoe- ken van mijn jongste zoon, Obergefreiter3 Heinz Berger, die in Maart 1945 op Texel gevallen is, en bijgezet op het oorlogskerkhof in de gemeente Den Burg, vak H, rij IX, graf no 162. Zou het in dit geval mogelijk zijn, dat mij van dit graf een fotootje werd toegezonden? Ik ben ver- dreven uit het Oosten en heb mijn drie zonen en mijn man verloren. Van harte bid ik, dat God het hem of haar vergelde, die mijn innig verlangen zou willen vervullen. Met de meeste hoogachting Margarete Berger, Herats- kirch, Kreis Saulgau (14b.) uit Wiirttemberg, Franse Zone. De KRO denkt dat er veel kritiek komt op deze oproep, daar het gaat om een Duitse vrouw en haar zoon, een Duitse soldaat. Dit is juist niet het geval. Er komen heel veel reaches. In een volgende KROniek schrijft de om roep. Immers, wij hebben u onderschat. Wij publi- ceerden de brief van een Duitse moeder, die vroeg om een foto van het oorlogsgraf van haar gesneuvelde zoon op Texel. Wij sloten ons bij haar verzoek aan en drukten tegelijkertijd de verwachting uit, dat ons verzoek wel kri tiek zou verwekken. Dit schrijvende hebben wij u zeer onderschat en zulks spijt ons oprecht. Er is niet een brief gekomen met kritiek. De morgen na het verschijnen van de Gids reeds werden wij opgebeld door een Haarlemse fotograaf. Kroniekschrijver, ik zal dit zaakje helemaal op- knappen. Ik begrijp de gevoelens van die moeder. Ik heb zelf een broer in de oorlog verloren. Na het telefoontje van onze Haarlemse medewerker kre- gen wij drie brieven met dezelfde aanbieding van andere lezers. Daarna een brief met geld (hoewel wij hierom niet gevraagd hadden). Dit geld zal gebruikt worden om de verzending van de foto te bekostigen. Tenslotte kwamen er twee brieven uit Texel, waarbij een ex -verzorger van het oorlogsgraf. In beide brieven werd ons meegedeeld dat het bedoelde graf inmiddels was overgebracht naar de Peel. Wij zijn nu op zoek naar dit graf en twijfelen er niet aan, dat wij het spoedig zullen vinden." Opnieuw wordt in de K.R.O.-gids in de rubriek KROniek aandacht besteedt aan de vraag van mevrouw Berger om een foto van het graf te krijgen van haar overleden zoon: "Ons berichtje over het verzoek van een Duitse moeder, die een fotootje begeerde van haar op Texel gesneuvelde zoon, heeft een ware lawine van antwoorden over ons gebracht." Een reactie wordt integraal in KROniek afge- drukt, de reactie van Annie Timmer-Witte: "Lieve moe der Berger, in de K.R.O.-gids van heden las ik uw oproep om een fotootje van het graf van uw jongste zoon. Mijn buurman, die ambtenaar van de Burgerlijke Stand, ge meente Texel is en tevens hoofd van de Opsporings- dienst, was zo vriendelijk, mij de juiste gegevens te verstrekken, welke bekend zijn omtrent de rustplaats van uw zoon.4 Inderdaad heeft Heinz Berger, die op Texel in 1945 gesneuveld is, op het Krieger Friedhof aan de Koog- erstraat te Den Burg op het door uw opgegeven No 162, tot 9 Mei 1949 gerust. Hij is echter hierna herbegraven met 450 andere Duitsers op de begraafplaats IJssel- steyn5, gemeente Venray, vak B.T. Rij XI No. 252. Jammer genoeg heeft men u hiervan geen bericht gestuurd. Hier- bij twee fotootjes van het kerkhof, zoals het was, toen uw zoon er begraven lag. Zijn graf staat er echter juist niet op, doch op ieder graf was een houten kruis met naam, rang, datum van geboorte en overlijden, en herkomst. Op ieder graf 'n struik rode trosroosjes. Met ontroering las ik, wat u heeft verloren en wat u heeft doorstaan. God schenke u zijn sterkte en vertrou- wen op zijn Voorzienigheid. Ook ik ben oorlogsweduwe en verloor door dezelfde opstand, waarin uw zoon viel, mijn man. Mijn huis kreeg drie voltreffers en ik zelf werd gewond. Mijn jongste zoontje was twee maanden en ik heb met mijn vier kinderen ook alle oorlogsellende mee- gemaakt. Ik verloor door de oorlog, behalve mijn man, twee broers. Ik twijfel er niet aan of in Venray zal er ie- mand zijn, die het graf wil fotograferen en aan uw vurige wens voldoen. Mocht u andere inlichtingen willen ont- vangen of kan ik iets anders voor u doen, dan ben ik gaarne bereid u te helpen. 4 De buurman is Arie van Dienst. Met dank aan Gerrit Gerrits. 1 In Ysselsteyn (Limburg) vlak bij de Duitse grens ligt het enige Duitse kerkhof voor alle in Nederland gesneuvelde Duitse soldaten; er staan bijna 32.000 kruizen met naam, rang, geboorte- en sterfdatum erop vermeld. Nummer 110, maart 2014 Historische Vereniging Texel 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 5