hij dat maar bij hem melden en dat slaan was niet aan de orde. De reactie van de kok was, dat als hij de jonge niet slaan mogt hij dan op hun arrivement te Marseille sijn aff- schijd wilde hebben. In Marseille aangekomen werd het schip eerst op zijn zij gelegd om te kalefaten. Toen dit gebeurd was kwam de kok naar de schipper en verzocht om ontslag van het schip en een verklaring dat hij de schipper wel goed ge- diend had op al die reizen. Maar schipper Pauw wei- gerde hem te ontslaan en wilde ook geen briefje met goed gedrag afgeven. De kok wilde evengoed vertrek- ken. Schipper Pauw reageerde daarop met de woorden als gij dan dog gaan wild soo suit gij ook gaan, ik wil U dan ook niet langer houden. De kok ging via een vlot van boord. De getuigen verklaarden dat Claas Pauw hem niet aan land heeft gezet of heeft laten zetten. 's Avonds ging Pauw nog even naar de wal en kwam daar de kok tegen. Die wilde graag zijn kist en goed terug hebben. Dit kon niet omdat het schip nog op zijn zij lag en ze er moeilijk spullen van af konden halen. Maar als het werk aan het schip gedaan was, kon hij de kist op- halen. De getuigen verklaren nu dat Claas Pauw de kok niet heeft gewijgerd maer de uijtleevering daervan alien uijtge- steld. De kok was dus van boord. Dan zou je denken dat de rust was wedergekeerd. Maar de volgende dag was er weer een akkefietje. Matroos Christiaan Cornells kreeg opdracht om op de kade bij de ketel smeer, die op het vuur stond, op te letten dat het niet zou overkoken. Maar de matroos liep er toch vandaan. Even later liep het smeer in de het vuur. Schipper Pauw ontdekte dat en ging op zoek naar de matroos. Hij vond hem even ver- der, slapend! In plaats dat de matroos zijn excuus maakte, wie weet wat er allemaal niet in de brand zou zijn gegaan, begon hij de schipper uit te schelden. Hij bleek het duidelijk niet naar zijn zin te hebben gehad op het schip. Hij begon te sweeren en seggende geen voet meer aan boord te willen setten. Volgens de getuigen is hij dan ook die zelfde dag weggelopen. Dat was de tweede man die vertrok van de Vigilantie onder leiding van schipper Claas Pauw uit Den Hoorn. En dan was er nog de broer van de kok aan boord, Jurri- aan of George Stefens. Op 14 September, nog steeds in Marseille, kwam deze bij de schipper. Hij wilde graag ontslag krijgen van de schipper. Maar die weigerde dit af te geven. Evengoed vertrok de matroos de volgende avond van boord. Dit was de derde man die vertrok! Dat ze van boord waren gegaan was tot daar aan toe. Maar daar bleef het niet bij. De volgende dagen kwa- men ze alle drie zelf, of anderen door hun gestuurd, met bedreigingen. Ze eisten geld van de schipper, dreigden met aanvallen hun wel soude leeren) enzo- voorts. Maar het liep zo uit de hand dat de overgeble- ven bemanning eigenlijk niet meer aan de wal durfde te komen. Schipper Pauw schakelde toen het gerecht van Marseille in (om voor de veijligheijd van hem en sijn schip sorg te dragen). De getuigen waren aanwezig bij het gevangen nemen van de drie mannen. Ze wisten klaarblijkelijk waar ze hen konden vinden. De kok en zijn broer begonnen toen vreselijk op de opperstuur- man te schelden. Ze bedreigden hem onder andere met de woorden: Jou Kanailje als wij te Amsterdam komen sullen wij U wel vinden. Een paar dagen later kreeg schipper Pauw opdracht om naar Genua te vertrekken. Omdat de drie mannen nog vast zaten, werden hun kisten en goederen bij een andere schipper aan boord gebracht. Wel maakten ze nog even de kist van de kok open, omdat ze hem verdachten van diefstal. En ja, daar lag de koffiemolen van de schipper Pauw in! De getuigen verklaarden nu dat de Claas Pauw alleen de koffiemolen eruit heeft gehaald en de kist weer goed heeft dicht dichtgespijkerd. Op het eind van het verhaal vertelden de getuigen in Amsterdam dat het echt wel aan het gedrag van de drie mannen lag en dat schipper Pauw en zij allemaal ook geen schuld hadden: zij en het hele scheepsvolk hebben de drie weggelopen personen nooijt onbehoorlijk of onredelijk be- handelt. Het schip is met de rest van de bemanning na de arresta- tie vertrokken naar Genua en via Lissabon kwamen ze terug in Amsterdam. Of ze ooit nog te maken hebben gehad met de drie weglopers? Het heeft in ieder geval schipper Claas Pauw niet tegengehouden om met de Vi gilantie nog diverse reizen te maken. 10 juli 1751 vertrok ken hij weer met zijn schip richting de Oostzee. In mei 1756 heeft Claas Pauw nog een zeebrief opge- haald. Waarschijnlijk was dat zijn laatste reis. In 1757 is hij in Den Hoorn overleden en begraven. Ineke Vonk-Uitgeest Bron: Stadsarchief Amsterdam SAA 5075/9420 notaris Jan Verleij 30 Historische Vereniging Texel Nummer 110, maart 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 32