Duinmst en Windy Ridge In een vorig artikel verhaalde ik van de heerlijke vakanties die wij in de vooroorlogse jaren op Texel doorbrachten. Wij logeerden in het huis van mijn grootouders, Weverstraat 14, naast de bakkerij waar mijn vader opgroeide (bakkerij Kikkert, Weverstraat 12). Ons gezin bestond uit: vader (Dirk Kikkert, Texelaar 1893), moeder (1892), mijn zuster (1922) en ondergetekende (1925). Toch hadden mijn ouders een droom, een eigen vakantiehuisje Duinrust 1939, op het moment van aankoop Pinksteren 1939, mijn vader schreef in het gastenboek van Duinrust: Hoogtij voor Texel. Over het zonvolle land zwerven blijde men- sen, die met voile teugen de vrijheid inademen. Hoe velen zijn er niet gekomen om deze hoogtij der natuur juist op Texel te vieren. Die zon, die vrijheid vast te houden, op een eigen plekje, was, onze wens reeds jaren. We zouden reeds tevreden zijn met het allereenvoudigste, maar wetten en verordeningen beletten, en zeer terecht, ons het eenvoudigste te nemen Ongerept na- tuurschoon duldt geen ongebonden oflievergeen bandeloze vrijheid. Zo zaten mijn vader en moeder, al denkende over een eigen vakantiehuisje, 's avonds - het is dus 1939 - in de achterkamer van de bakkerij, toen broer Jan Hendrik plotseling het idee oppert: koop dat plaatsje van Martje, ze gaat naar een van de armenkamers. Mijn vader vervolgt: Waar lag dat plaatsje? Ergens op de Westermient. Reeds de volgende morgen vonden wij het en Martje bleek een oudje te zijn die vroeger nog bij moeder gewassen had en over een merk- waardig goed geheugen beschikte. We werden zelfs uitgenodigd binnen te komen en ontdekten toen zo het inwendige. Oud, vervallen, verwaarloosd en toch...niet ongezellig. De plannen werden gesmeed en de eigenaar bleek niet onwillig het oude boerderijtje uit de hand te verkopen. Oom Piet Kikkert regelde de onderhandelingen en op 3 juni 1939 kwam het tele gram, "Huis gekocht, Hendrik". Plotseling zagen zvij de moei- lijkheden en ook de financiele gevolgen die het met zich meebracht. Was het reeds oud toen het nog gemeubeld was, nu alles leeg was bleek dat het 'af was. Ja, met Pinksteren toen het vredig aan de zonnige duinrand lag, had alles zo mooi gesche- nen, zo intiem, zo knus. Maar nu we er in stonden op een re- genachtige zondag was er niets geen oude sfeer meer in te vinden en toch doorzetien. Het woonhuis moest in orde ge- maakt worden met zo weinig mogelijk kosten. Maar al spoedig wordt dat idee los gelaten en de leus wordt "geen half werk maar direct goed aanpakken Neef Gerrit Kikkert uit den Hoom verbouwde het en zo werd het een vakantiehuis uit duizenden. Jaren lang ge- noten mijn ouders en wij en ook de volgende generatie van het huis, van de rust, van de vrije duinen, van ons eigen strand bij Paal 16. Al met al was het voor mijn ou ders toentertijd een hele onderneming. Hadden zij gewe- ten dat het huis vroeger De Onderneming geheten had, zij zouden zeker de naam in ere hersteld hebben, maar zij wisten dat niet en noemden het Dumrust, het lag immers vredig aan de zonnige duinrand (de dennetjes er voor waren nog piepklein, je kon er met gemak overheen kij- ken). Duinrust in naoorlogse jaren, mijn vader en moeder in de deuropening Helaas, nadat mijn ouders overleden waren, ontbrandde er een strijd tussen de gemeente enerzijds en mijn zuster en mijn persoon anderzijds. Omdat Duinrust in de oor- logsjaren ten dele verplicht verhuurd moest worden, wilde de gemeente het niet als een vakantiewoning aan- merken. Moe van het juridische getouwtrek, hebben wij het in 1976 uiteindelijk verkocht. Mijn man en ik kochten, ter compensatie, in hetzelfde jaar, een bungalow op de Parel, waardoor wij een pied a terre op Texel behielden en wij nu, 37 jaar later, nog steeds naar het eiland kun- nen komen zonder het idee "badgast" te zijn. Nummer 110, maart 2014 Historische Vereniging Texel 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 25