Foto met een vraag Dit gemeentebestuur heeft daarom de school aan de Koog steeds beschouwd als eene hulp en bijschool, en op geene school dan deze zal art. 20 der wet op het Onderwijs beter van toepas- sing kunnen worden gesteld. Met het oog op de inhoud van ge- noemd artikel 20 kan naar het bescheiden oordeel van dit gemeentebestuur aan de school van de Koog een hulponderwij- zer geplaatst worden onder goedkeuring van UEdGrA. Tot zoodanige vervulling heeft dit gemeentebestuur gelegen- heid, aangezien een hulponderwijzer van de tweede rang, aan een onzer scholen alhier, zich bereid heeft verklaard, die betrek- king te willen aanvaarden. Alvorens echter tot die plaatsing over te gaan, en daartoe de noodige voordragt ter goedkeuring aan UEdGrA te doen, nemen wij de vrijheid aan UEdGrA te verzoeken, ons wel te willen mededeelen, of tegen zoodanige vervulling bij UEdGrA bedenkingen zoude kunnen bestaan. Ondertekend door Voigt. Hendrik Gerssen werd aangesteld op een salaris van f 365,- per jaar. Hendrik bleef niet voor jaren. In 1864 vertrok hij naar Oudeschild. De nieuwe schoolmeester van De Koog werd J.K.G. Moller. Hopelijk leerden de jongere Daaldertjes van deze onderwijzers meer dan hun oudere broers en zusjes van Meester Smit. Irene Maas Bronnen: Brievenboek van Burgemeester en Secretaris van Texel C. Hoogerheide, Schoolgaan in De Koog Thuis soms geen zin, maar hier gaat het erin. Zo luidde destijds het onderschrift bij de foto met een vraag van deze keer. Hij werd geplaatst bij het verslag over de verdere introductie van de schoolmelkvoorzie- ning in de Texelse Courant van 19 September 1956. De Raad van de gemeente had 3000,- beschikbaar gesteld voor dit doel. Het Centraal Schoolmelkcomite deelde voor de helft mee in de kosten. Meer melk drinken was tenslotte verheven tot een zaak van nationaal belang. Het idee er achter was, dat kinderen thuis te weinig melk dronken of te drinken kregen en dat dit schadelijke ge- volgen voor de verdere ontwikkeling van het kind met zich mee kon brengen. Meer melk drinken was goed voor de concentratie, zo werd gesteld en de kinderen zouden er beter van gaan opletten. Het jonge kind, dat in zijn voile groei is, heeft op school stellig geen minder zware taak dan de volwassene bij zijn dagelijks werk, aldus het be- richt in de Texelse Courant. De foto toont de groep kinderen van de toenmalige Nuts- kleuterschool, ook wel bekend als het glazen paleis', aan de toenmalige Nieuwsstraat, nu Burgwal. Ze hebben net hun glaasje melk gekregen, sommigen houden het om- hoog om te proosten op een gezonde toekomst lijkt het wel. Een aantal namen hebben we al kunnen achterhalen: 21. Gemma Boekel, 58. Kees de Waal, 30. Jaap Verberg, 5. Joke van Loon, 36. Dries Veldkamp, 47. Peter Kassenaar, 2. Kees Boks Maar wie zijn al die andere kinderen op deze foto van ruim 57 jaar geleden? Om alle namen compleet te krijgen hebben we uw hulp echt nodig. Herkent u zichzelf of een ander, bel dan naar Bas Huisman tel. 314409 of mail naar cb.huisman@texel.com. Nummer 110, maart 2014 Historische Vereniging Texel 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 23