De zieken kregen ook wel medicijnen. Op p.l32v schrijft de boekhouder: noch Moer (de weesmoeder) dat sij gehaelt heeft aen waer tot die sieken ende van twie drancgis (drankjes) Summa 41 stuvers. En op p. 135: noch ghegeven dat Cornelis- gen Minnes in haer sieckt ghebeesicht heeft Summa 16 stuvers 4 penningen. Hulp van buiten In het algemeen was men er in instellingen niet happig op zelf de ziekenverzorging ter hand te nemen. Ook dok- ters, ziekentroosters, predikanten en notarissen meden als het enigszins kon de huizen van pestpatienten. Uit be- volkingsregisters blijkt dat dat niet ten onrechte was. Het sterftecijfer onder deze beroepsgroepen was hoog, even- als trouwens onder de pandjesbazen die de nalatenschap aan kleding en dergelijke in beheer kregen. Op een der- gelijke zaak slaat waarschijnlijk de mededeling op p. 126v: Omtfangen van Moers kleeren int weeshuijs Summa 11 gulden ende 2 stuvers. Waarom? Omdat de weeshuiskinde- ren in het algemeen de afleggertjes van hun oudere mede-bewoners kregen. De kleren die de weeshuismoe- der hier naar de lommerd brengt, zijn dus waarschijnlijk afkomstig van een overledene uit het Sieck Huijs. Gezien de risico's verwondert het niet, dat ook op Texel de zie kenverzorging in het weeshuis toevertrouwd werd aan bewaarsters'. Zo lezen we p. 118v: noch ghegeven om die sieken te bewaeren arrebeitsloen Summa 9 gulden. P. 129: noch ghegeven die bewaerster van Marijtgen Jacops Gildes Summa 2 gulden ende 8 stuvers en p.131: noch ghegeven die bewaerster van beijde die sieken Summa 7 gulden ende 10 stuvers en ver- volgens (p,131v) noch ghegeven Antje die bewaerster van die sieken te bewaeren Summa 2 gulden net(to); en verder op de- zelfde bladzijde: noch twie bewaersters gegeven van die sie ken te bewaeren Trijn Jans ende Stijn Jans Summa 20 gulden; op p. 132: noch Trijn Jans ghegeven van die sieken te bewae ren Summa 7 gulden. En nog een keer (p. 132v): noch ghe- ven(sic) die bewaerster Summa 14 gulden. Flinke salarissen dus voor dit risicovolle beroep. Naast de verzorgsters stelde een stad soms - omdat de dokters dus niet wilden- een pestmeester aan. Het lijkt er op dat ook op Texel die figuur zijn intrede heeft gedaan (p. 134): noch meester Aerjan ghegeven van die sieken te meijs- teren van die pest Summa 84 gulden ende 14 st met die win- cop(handgeld). Goed betaald wellicht, maar ook onder de pestmeesters was de sterfte hoog. Het einde Ondanks de verzorging liep het dikwijls niet goed af. De boekhouder deelt ons ook dit mee Het luxe wittebrood werd tevens genuttigd na een overlijden. Die gulheid hield dus niet op met de dood van het slachtoffer. Op p. 118 lezen we: noch ghegeven om witte broet als Anna Kempis doet was Summa 2 gulden ende 5 stuvers. En nog eens op p. 123v: Frou Moij ghegeven van witte broet als kint gestorven was. En tenslotte op p. 131v: noch ghegeven om witte broet Summa 9 gulden ende 10 stuvers, soe nu soe dan als die kinde- ren gestorffven waeren. En nog eens op p. 132v: noch ghe- ven(sic) om witte broet ende om fis ende van drie graeven te maeken ende anders Summa 3 gulden ende 15 stuvers. De bakker voer er dus wel bij, naar het bekende gezegde het wittebrood bij de een zijn dood levert de ander zijn brood'. Ook de timmerman profiteerde (p. 132v): noch Dirrick Hendrijckxzoen ghegeven van doet kisten 14 gulden ende 15 st, en nog eens (p. 133): noch Dirrick Hendrijckszoen ghegeven van doet kijsten Summa 23 gulden net(to). Dat leidde ook nog tot andere uitgaven: p. 118v: noch ghege ven oml-aan] Tijn tot Anna Jans Kempis als sij doet was tot hoetgis (hoedjes) te maeken Summa 20 st. Je moest tenslotte knap naar de begrafenis. Het doet denken wat ooit over de oud-gemeentesecretaris Beemsterboer in de T.C. van 19.12.1980 werd geschreven: "de hoed op en de pest in". Weeskinderen assisteerden trouwens vaker bij begrafe- nissen (p. 96v). En ook de afleggers werden betaald: p,121v: noch 15 stu vers Sijmen Corneliszoen ende Fewer sijn wijf van Lubbert Oem te omtcleen (ontkleden). De ziekte leverde het weeshuis soms ook nog extra in- komsten op: p. 125: Cornelis Jacopszoen Copgen Summa vijf- tich gulden dat hij die weesen ghegeven heeft ende bescreven heeft in sijn siekbet. Of deze acte door de notaris (uit vrees voor besmetting) voor het open raam van Cornelis is op- gemaakt weten we niet. Hoeveel slachtoffers de ziekte uiteindelijk maakte, komen we waarschijnlijk nooit te weten Ook niet het aan- tal gestorven weeskinderen. Voor alle betrokkenen waren in 1605 echter deze wittebroodsweken voorbij. Een nieuwe boekhouder begint zijn verslagjaar dan ook met de juichkreet: EMANUEL (God met ons!) G. van der Kooi Literatuur: De weeshuisboekhouding: Enkele van de oudste delen vinden we in GAT 1203, zie daarvoor mijn artikel in HVT 108; de boekhouding over 1585-1606 staat in GAT 1251, die over 1634-1649(1659) in GAT 1252, en het opnamere- glement in GAT 1206. Van GAT 1203 is de complete tekst plus transcriptie als Tesselse Teksten I inmiddels versche- nen en verkrijgbaar bij ondergetekende. Van GAT 1251 heb ik eveneens een transcriptie gemaakt die binnenkort verschijnt als Tesselse Teksten II. Verder: L. Noordegraaf en G. Valk: De Gave Gods, 2e dr. 2007 H. Schoorl en J.T. Bremer, Varensgasten, 1987 idem: Volk aan het Marsdiep 1983 Texelse Courant, trefwoord PEST Anne Korff, Korte beschrijving van Den Helder en Huis- duinen, 1958. Nummer 110, maart 2014 Historische Vereniging Texel 13

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 15