Tessels Prate 'Echt Op sien Tessels te gost bee de Gortbukers' was de mam van de dialectuitvoering op 27 juli 2013, die dit keer plaats vond in de feesttent tijdens 'Oosterend Present'. De organisatie hiervan was in handen van Ina Schrama (regie), Elko Vermeulen (voorzitter van de Historische Vereniging Texel) en Gerard Kuip (leider van de dialectgroep van dezelfde vereniging). Elet programma was zeer gevarieerd en we zijn dan ook blij dat we onze lezers kunnen laten kennismaken met een deel hiervan. Betty Boks schreef de volgende limericks over dorp en bewoners. Blauwe Jan en de Freule zijn broer en zus Kuiper. Daar was het ook niet al te schoon: 'ollerlee beessies', luuze en flooie en andere smerigheid. Ze waren 'nagol op 'r eige' en lieten niet zo veel mensen naar binnen. Betty wel, als zij de boodschappen kwam brengen die ze besteld had- den bij haar vader, mocht ze gelijk om 'n theetje en 'n praatje bluve. Ze konden het goed vinden met elkaar. Mien va seit wot sit jee te take Elet dot soms met luuze te make? Dot krigje d'rfon Os die Blauwe Jon En de Freule jow moete fermake! De gezusters Bas hadden een winkeltje op de hoek Kerk- straat/Koetebuurt. Jan Brouwer schrijft in zijn "225 jaar bedrijvigheid in en om Oosterend" dat Grietje en Agatha Cd Bas een winkel hadden waar ze van alles verkochten. Een soort Winkel van Sinkel. Zo kon je er aardewerk, potten en pannen, glaswerk, knikkers, boeken, papier en postzegels kopen. Nu is dat Koetebuurt 2. De eerste gaat over Teun de Pettemer, ofwel Teun Brou wer, vogelwachter te Oost. Het was er 'thuus niet erg skoon en ze waren 'erreg makkelijk'. Als ze iets mankeer- den, gingen ze bijna nooit naar dokter Renout. Het ging vanzelf wel weer over en de natuur moest zijn werk doen, vonden ze. Teun had wat 'serigheid on sien bien krege' en had daar een verbandje op gedaan. Hij had er daarna nooit meer naar gekeken, totdat hij wat voelde. Toch maar naar de dokter. Die bekeek het, maar begon er nog niet aan, zoveel viezigheid. Zuster Vos moest het van de dokter eerst helemaal schoonmaken voordat hij het kon gaan behandelen. Teun de Pettemer's bien sting te gloeie 't Wos on 't grutte en broeie Heefoelde'm ziek Renout gong te kiek En sag deer 'n gaassie uut groeie. Nummer 109, december 2013 Historische Vereniging Texel 31

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 33