Reacties op HVT 108 Cor Kievits uit Amstelveen vertelde wat bijzonderheden bij het artikel over het Esperantomonument: De man met de ster is de vader van de oude Jan Kiljan, Jan Kiljan sr. staat op de ladder. De politieman op biz 6 is De Bliek. In die tijd ging er een raadsel rond op Texel: Wat is de overeenkomst tussen Bliek, Terpstra en de Blauwe Tesselaar? Het enige goede antwoord: het zijn alle drie fokkers. En voor zo'n antwoord moest je niet alleen Texelaar zijn, maar ook de gezinssamenstelling van beide heren ken- nen: beiden hadden 13 kinderen. De Blauwe Tesselaar was de Fokker F7 waarmee de KLM de lijndienst Schip- hol - Vlijt onderhield. Dora de Porto staat in de Texelse krant als Dora du Porto. Tja, zoiets gebeurde vaker. De oproep om een bandrecorder had succes: Jan Hege- man heeft er een voor ons. Hartelijk dank! Arie Brans herkende de Tante Marie die appeltjes be- stelde per prentbriefkaart. Dat was Marie Koning-Kuiper uit de Vliestraat in Oosterend, getrouwd met Pieter Cor- nelis Koning, beter bekend als Kees Koning. Kees Ko- ning was eigenaar van de Zuiderkooi, nu de eendenkooi van Natuurmonumenten in Spang. Kees Jaap Harting mailde dat het handschrift van Tante Marie aardig over- eenkomt met dat van Marie Koning-Kuiper, van wie hij een aantal prentbriefkaarten heeft. Maarten Stoepker en Kees Jaap Harting vertelden dat tante Marie in het spraakgebruik Tante Malie genoemd werd: ze had moeite met de r. Irene Maas reageerde op het artikel over Igesz met de op- merking dat de Zilvermeeuw niet in de Nederlanden maar aan de Ruyslaan staat. Igesz kon echter niet weten dat ruim twintig jaar later het Slag naar de Nederlanden herdoopt zou worden in Houtvester Boodtlaan. Daarmee kwam De Zilvermeeuw van Piet Daalder aan de Boodtlaan te staan. Wil Braam reageerde ook op het artikel over Igesz en stuurde ons deze foto van de eerste steenlegging van de Bakkerstichting aan de Emmalaan, bij de toenmalige re- gentenkamer. Hij had ook de namen van alle mensen op de foto, van links naar rechts de bouwers: Witte (Tar- zan), Gerrit Maat, De Boer en Gerrit Dekker van Oude- schild. De mensen in het pak: A.L. Bakker uit Elburg (regent van de Bakker van Maarleveldstichting), architect Igesz, Dirk Bakker (Dirk de Bies) eigenaar van Onze Lust en van het land waarop het huis gebouwd werd, me- vrouw A. Bakker Roeper (grootmoeder van de huidige bewoner Nico Bakker en zelf bewoonster van Emmalaan 14 vanaf januari 1953 tot november 1963), metselaar Voigt en timmerman Bakker (Waaiop). Deze foto is waar- schijnlijk gemaakt door J.C. Bruin, beter bekend als Jan Plaatje. Tenslotte een enthousiaste reactie van Maarten Dijt uit Australie: My dad was also in Esperanto! Nummer 109, december 2013 Historische Vereniging Texel 29

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 31