goed dat het vroeg donker was, want daardoor was er 'verduistering'. Een plaat board die daarvoor diende, voorkwam dat de net een jaar oude Gerrit die met z'n rug naar het raam in de kinderstoel zat, geraakt werd door het rondvliegende glas. Alle gezinsleden, knecht Bote Galama, dienstmeisje Trien de Jong en twee evacues konden vluchten, maar de boerderij brandde helemaal af. Na de brand vond men de spiegel aan de kant van de weg met daarop de tekst: "Hulde aan het bruidspaar". De bomkrater was nog een hele tijd stille getuige van het bommengeweld. Marijke Palm Bronnen: Luchtoorlogdatabase Noord-Holland 1939-1945, H. Nauta. Foto's uit de collectie van mevrouw R. Brans-Bakker. Bommen op de Sketterweid Iemand die in die tijd ook bommen naar beneden hoorde komen, is Gerard Witte uit Gerritsland. "Ik kan het me nog als de dag van gisteren herinne- ren. Het was vooijaar 1943, vermoedelijk maart. M'n vader en ik waren aan het greppelen op het land bij Bloemwijk toen we een bommenwerper over hoorden komen. Even verderop op het land van Ter Steege was men vetzaad aan het inzaaien. Opeens hoorden we een hard gierend geluid van vallende bommen. De bommenwerper had er een aantal laten vallen. Ze kwamen terecht op de Sketterweid van Maarten Koorn aan de Ploegelanderweg. Daar ontploften ze met een harde knal in de buurt van de mannen die aan het zaaien waren. Gelukkig mankeerden die niets. De sketters die even verderop in het Sketterweidje stonden, waren er slechter aan toe. Een paar hebben het niet overleefd. Ik had in die tijd al een fototoestel, maar foto's heb ik niet gemaakt. Als je als het greppe len bent, ga je niet met zo'n ding om je nek lopen." Han Witte van Bloemwijk herinnert zich ook nog di verse bommen die in de buurt van Gerritsland vielen. "De bommen op de Sketterweid herinner ik me nog goed. Het was vooijaar 1943, een uur of tien in de morgen, to en de bommen vielen. Volgens mij waren het niet zulke hele zware. De pinken op het landje waren van Maarten Koom, hij zat op de boerderij Wa- geningen in de polder. Na het vallen van de bommen waren sommige er niet al te best aan toe. Er waren er bij waarvan de zijkant helemaal open lag. Piet Kok is nog op de fiets naar Maarten toegegaan om het hem te vertellen. Er vielen wel meer bommen toen, zoals bij voorbeeld bij Califomie. Daar was een bomkrater ontstaan waar gasbellen uit omhoog kwamen. Dat gas werd later op- gevangen om te gebruiken, heb ik wel eens gehoord. We waren vooral tijdens de lammerij eigenlijk niet zo met die bommen bezig. De schapen hadden dan dag en nacht onze aandacht nodig, daar was je al druk ge- noeg mee. Vreemd genoeg werden we's nachts wel wakker van het geluid van een schaap dat moest lam- men, maar niet van een vallende bom. Daar sliepen we altijd dwars doorheen" Bas Huisman Nummer 107, juni 2013 Historische Vereniging Texel De Sketterweid. prentbriefkaart in coll. Maarten Stoepker 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 9