Bommen op Spang Acht jaar nadat Arie Bakker en Annaatje Bakker- Duinker hun intrek hadden genomen in hoeve 'Schil ler' en daar met hard werken een redelijk bestaan hadden opgebouwd, vielen er brisant- en brandbom- men op Spang. Het was 10 januari 1942, de drie kinderen, Jan, Ria en Gerrit lagen in bed. Om 21.22 uur vielen er bom men die op de achtergang en in de stal belandden, maar er viel er ook een tussen de kinderbedden in de slaapkamer. Moeder Bakker sprong over de bedden om de kinderen bij elkaar te grijpen en ze uit de ge- varenzone te slepen. Het was een wonder dat ze het er levend afbrachten. Op die avond voerden twee Hudsons van het 407e Squadron, dus de Engelsen, aanvallen uit op schepen Aannemer Drijver heeft toen gewoon de grote brok- I stukken weer op elkaar gemetseld. Dat is nog aardig I gelukt, het zit tot op de dag vandaag nog steeds zo. En over die bom, daar hebben we het nog lang over 1 gehad." bom viel er midden in, de arme beesten hebben het niet overleefd. Door de kracht van de explosie lag het weiland daama bezaaid met resten koe. De stukken werden zelfs tot aan Nieuweschild teruggevonden. De opbouw van ons gehavende huis ging niet van- zelf. Bakstenen waren bijna niet te krijgen. Tot zover het verslag van Cees Boersen. Na de oorlog werd in het kader van de wederop- bouw de schade aan de huizen en boerderijen op Ze- venhuizen getaxeerd op een totaal bedrag van f 26.046,76. Gebroken glas, dakpannen, muren en daken worden het meest genoemd. De boerderij O 132 van Jacob Boersen werd het zwaarst getroffen en had de grootste schade, 9.598,00.2 Bas Huisman bij Texel. Tussen 19.55 en 21.22 uur werden er meer- dere bommen op Texel afgeworpen.1 Sommige kwa- men in de Waddenzee terecht en andere rond De Waal, waar ze dus onheil stichtten op Spang. In november 1943 was men de schade en de schok nog niet helemaal te boven, maar Arie en Annaatje waren op 20 november 12 V2 jaar getrouwd en dat was natuurlijk wel een reden voor een feest. Drie dagen later om een uur of zes, toen de hele fa- milie aan tafel zat, viel als gevolg van een intercomde- fect een Lancaster met als doel Berlijn, Texel aan.2 De bommen kwamen in het hooivak terecht en al gauw stond 'Schiller' in lichterlaaie. De ramen waren door het bomgeweld meteen aan diggelen en het was maar 'Schiller'. Nummer 107,juni 2013 De schade wordt bekeken. coll. C. Boersen Bron: Gemeentearchief Texel 1 Luchtoorlogdatabase Noord-Holland 1935 - 1945, H. Nauta. 2 Idem. Historische Vereniging Texel

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 8