Een bom valt op Zevenhuizen "Ik lag te slapen in mijn bed op zolder, waar we met alle zes kinderen sliepen, en schrok wakker van een gigantische knal. Door de druk kwamen de planken van de zolder met spijkers en al omhoog en vrijwel gelijk was het gerinkel van brekend glas en vallende dakpannen niet van de lucht. Ik schrok me een hoedje. We zijn allemaal naar beneden gerend en za- Historische Vereniging Texel Omstreeks 3 uur in de nacht van 2 op 3 juli 1942 viel hij, de bom, op buurtschap Zevenhuizen. Ter hoogte van het huidige Wagejot vlakbij de boerderij van de familie Boersen sloeg hij in en veroorzaakte een flinke krater in het naast gelegen weiland. In die dagen vlogen er veel Lancaster-bommenwerpers over Texel om doelen in Duitsland te bombarderen. Hoogstwaarschijnlijk is het een vliegtuig van dit type geweest dat de bom daar heeft laten vallen op zijn heen- of terugreis.1 Een van de weinige nog levende getuigen van toen is mevrouw Riek Huisman-Bas. Zij woonde destijds als meisje van 16 jaar met haar broers en zussen bij haar ouders Cornelis Bas enjacomina Bas-de Jonge op hoeve 'Linquenda' nabij Zevenhuizen. verder gegroeid. Kort na de inslag stond er water in en begon het te borrelen. Er zit daar moerasgas in de grond. Het borrelt nog steeds. Op 'Flora', waar ze de enorme dreun hadden ge- hoord, waren ze blij dat we weer heelhuids thuis kwamen, ofschoon ze niet op onderzoek waren ge- gaan! Je begon zeker aan de oorlog te wennen. In maart 1944 viel er een bom vlak achter de boer derij 'Aurora'. Ik ben er na schooltijd heen gegaan en kan me niet meer herinneren met wie. De krater was toen al enkele uren oud. Op 'Aurora' was het niet vreemd voor me. Ik kwam er weleens als mijn vader een paard en wagen nodig had. Die werd dan daar opgehaald. De bewoner Kees Stoepker verhuurde dat soort gerei. Het bomgat is nog steeds aanwezig. Het is wel iets kleiner en ze hebben er een kolk van gemaakt. In begin 1945 viel er weer een bom bij 'Aurora', maar nu voor de boerderij aan de zuidwest kant. Deze bom bleek gevuld te zijn met kranten. Normaal barst zo'n bom in de lucht open en verspreiden de kranten in een groot gebied. Maar deze barstte pas op de grond open. De kranten waren in het Duits en vertelden hoe de stand van zaken van de oorlog was. Ik heb een paar kranten mee naar huis genomen, maar kon er verder niets mee. Mijn vader en moeder konden ook geen Duits lezen. De kranten werden toen maar als wc papier gebruikt. Klaas Uitgeest 1 Bron:.www.derussenoorlog.nl Nummer 107, juni 2013 coll. Klaas Uitgeest 'Flora'. Klaas en Jan Uitgeest op 'Flora'. coll. Klaas uitgeest Piet Bas als 1 3-jarige jongen met zijn vriendjes in de bomkrater achter de gehavende boerderij van Jacob Boersen. coll. Familie Bas

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 6