Bommen rond Flora Jeugdherinneringen van Klaas Uitgeest In de loop van de oorlog kwamen met donker wor- den massa's Engelse vliegtuigen over op weg naar Duitsland. Daar werden havens, steden en fabrieken gebombardeerd. Veelal werden ze opgewacht door Duitse jagers en soms neergehaald of aangeschoten. De aangeschoten Engelse vliegtuigen lieten soms hun bommen vallen. Als je de uitgeworpen bommen hoorde gieren, dan was dat een eindje bij je van- daan. dags hadden we vrijzei onze moeder tegen ons dat er een paar bommen waren gevallen. Eentje bij Dirk van der Werf en eentje bij het boerderijtje van Hein Koorn, nu 'Uit en Thuis'. Wij erop af. Bij Van der Werf was de bom een kleine honderd meter van de schuur gevallen, in het midden van twee percelen aan de westkant. Het was niet zo'n groot gat. De tweede bom was half in de wegberm en het land van Koorn, tussen nu 'Uit en Thuis' en de 'Zilver- meeuw', gevallen. De weg is later snel hersteld om het vervoer naar Paal 17 door te kunnen laten gaan. In het afvoerslootje van het land ontstond toen een kolkje. Dit is pas gedempt bij de aanleg van het fiets- pad. Toen Jan en ik weer terug naar huis gingen en hal- verwege het bos van Timmer ('de Nieuwe Aanleg') liepen, ontplofte aan de zuidkant van dat bos een tijdbom. De klap was zo groot dat er een hoeveel- heid zanddeeltjes op ons terecht kwam. Jan en ik er- heen. Op dat moment was er nog een man aanwezig. Ik ben er nooit achter gekomen wie dat is geweest. Het gat was wel een meter of acht breed en zeker vijf meter diep. Er stond nog geen water in. Hele bomen (het was een kreupelbos) waren met wortel en tak op het Mientje terecbtgekomen. Sommige zijn daar Bij ons in de buurt vielen er vijf. Door die ontplof- fingen is bij ons twee keer bet erkerraam emit gevlo- gen. Ik was toen een jaar of acht, mijn broer Jan twee jaar jonger. Toen we een keer uit school kwa men, het zal een woensdag zijn geweest, want's mid- Nummer 107, juni 2013 Historische Vereniging Texel Ovioi Kranten Links achter de mensen op de foto is de bom gevallen. coll. Klaas Uitgeest De boerderij van Dirk van der Werf. coll. Klaas Uitgeest (201 3) Bomkrater in het bos van Timmer. coll. Klaas Uitgeest Fragment van De officiele toeristenkaart van TEXEL, uitgave: V.V.V. "Texel" 1949, met daarop de bromkraters ingetekend. 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 5