In memoriam Frits Rootlieb Op 9 februari 2013 overleed onze penningmeester Frits Rootlieb, enkele weken na een ernstige hart- aanval. Sinds 2008 was hij onze penningmeester. Hij heeft dat werk met grote toewijding en accura- tesse gedaan. Als bestuurslid was hij ook zeer be- trokken bij de activiteiten van de Historische Ver- eniging Texel. We waren als bestuur geschokt en we voelden meteen hoe belangrijk het is om een goede pen ningmeester te hebben. Van deze plaats willen wij familie en vrienden nog- maals onze deelneming betuigen. Namens het bestuur, Arthur Oosterbaan, secretaris Jaarverslag Historische Vereniging Texel april 2012-april 2013 opgemaakt door Arthur Oosterbaan Op 28 april 2012 droegen verschillende bestuursle- den van de Historische Vereniging Texel op persoon- lijke titel bij aan de feestelijke opening van het Walvis- vaardershuisje in Den Hoom. Texel heeft hiermee een waardevolle historische attractie erbij. Vanaf mei is de tentoonstellingsruimte 'Tusse de Banke' bij de Historische Vereniging Texel te huur voor ten- toonstellingen van kunstenaars en andere exposanten. In juni hield de Historische Vereniging in Tusse de Banke' een tentoonstelling 'Guile gaven', met daarin de door de Gemeente Texel geschonken kunstwerken. Het boek 'Veldnamen in de Texelse duinen' van Kees Bruin en Erik van der Spek, met daarin gegevens uit het archief van de HVT, werd gepresenteerd en op 16 juni namen vier HVT-leden deel aan de Rabo-fiets- tocht. Op 22 September verscheen het boek '225 jaar bedrij- vigheid in en om Oosterend' van Jan Brouwer. Deze uitgave is ondersteund met geld uit het Gijs Oskam- fonds. Op 13 oktober was een geslaagde dialectmiddag in het dorpshuis van Den Hoom, georganiseerd door Ina Schrama, Gerard Kuip, Maarten't Hart en vele an- deren. In 'Tusse de Banke' in de vergaderruimte was op 24 november een drukbezochte verzamelaarsexposi- tie, georganiseerd door Maarten Stoepker, Klaas Uit- geest en Mary Bakker. Meer dan 20 verzamelaars toonden hun schatten. Het bestuur tekende in december een overeenkomst met het Regionaal Archief Alkmaar om oude num- mers van ons blad te laten digitaliseren en zo te ont- sluiten. In 'Tusse de Banke' exposeerde Flying Focus luchtfoto's van Texel en omgeving. De gemeenteraad van Texel besloot om elk jaar €1.000 uit te trekken voor het onderhoud van graf- monumenten, naar aanleiding van het rapport van de H.VT. over dit onderwerp. Het boek van Jacques Schraag, 'Geschiedenis van de Rooms-Katholieken op Texel' komt uit op 12 januari 2013, met financiele steun uit het Gijs Oskamfonds. Op 16 januari is de afsluiting van het Gouden Drie- hoek-project. Namens de H.VT. zat Ineke Vonk in de klankbordgroep Ons bestuurslid Frits Rootlieb overlijdt, enkele weken na een emstige hartaanval. Wij eren hem als een uit- stekende penningmeester met hart voor de zaak. De H.VT. werkt mee aan een kleine expositie over de Watersnoodramp in 1953, in de openbare biblio- theek. Mensen van het Regionaal Archief Alkmaar praatten in februari in een positieve sfeer met de fotoclubs over de mogelijkheden en onmogelijkheden bij het digitaal ontsluiten van het foto-archief. De H.VT. adviseerde de gemeente over het juiste tijd- stip van de Meierblis, naar aanleiding van de troons- wisseling. Ons advies was bijzonder voorspelbaar. Op 23 februari werden historische films vertoond in de vergaderruimte, onder andere een film over scha- penhouderij. De Texelse kunstenaars Schiffers, Steffen en Tiggeler exposeerden in 'Tusse de Banke' met schilderijen. Zij werden opgevolgd door galeriehouder Herman Bak ker, die daar schilderijen van Blok van der Velden ex- poseert. De H.VT. diende op initiatief van de gemeente Texel in april een verzoek in bij het Centrum voor Volkscul- tuur om Ouwe Sunderklaas, Meierblis, Luilak en Sint Maarten te plaatsen op de lijst van immaterieel erfgoed in Nederland. Na de ledenvergadering hield ondergetekende een le- zing over walvisstrandingen op Texel en omgeving door de eeuwen heen. Arthur Oosterbaan Historische Vereniging Texel Nummer 107, juni 2013 2

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 4