Simon Hendrik Verseput: "Tabee alien. 9-6-35 N.O.I.". In 1934 stuurde Simon een ansichtkaartje van Nij- megen naar zijn oom Matteus (Tijs) Heerschap in Ei- erland met als afzender: Simon Verseput - Koloniale reserve - Kamer 16 - Nijmegen. Als hij dan echt gaat vertrekken naar de Oost laat hij een kaart maken met bovengenoemde tekst. Het gaat hem goed en na verloop van tijd heeft hij een vrouw en twee dochtertjes, Gretha en Sophie. Als de oorlog uitbreekt worden de banden met het vaderland verbroken en weet men in de familie lange tijd niet wat er met Simon is gebeurd. Na de oorlog komen ze er - door toedoen van broer Gerrit Verse put - achter dat het schip van Simon in de Timorzee is getorpedeerd. De Oorlogsgravenstichting laat het volgende weten: Geachte Heer, In antwoord op uw schrijven doen wij u het vol gende toekomen van de heer S.H. Verseput. Naam: Verseput, Simon Hendrik Geboren: 30-03-1912 Waddinxveen Overleden: 01-02-1942 Timorzee a/b HMS Armi- dale Rang: Wachtmeester artillerie KNIL. Stam- boeknr. 90572 Grafligging: Zeemansgraf "Het Australische oorlogsschip Armidale werd eind 1942 naar Oost Timor gezonden om daar landtroe- pen en personeel van verschillende nationaliteit te evacueren. Hierbij waren ook enkele Nederlanders, KNIL militairen, waaronder de heer Verseput. Nadat de militairen aan boord waren gekomen, werd het schip aangevallen door 13, grotendeels van torpedo's voorziene, Japanse vliegtuigen en tot zinken ge- bracht. Hierbij is onder anderen de heer Verseput om het leven gekomen". Na de oorlog meldt Gerrit Verseput, een broer van Simon, zich aan om als oorlogsvrijwilliger naar Indie te gaan. "Ik wilde iets voor het land doen en me teen van de gelegenheid gebruik maken om uit te zoeken wat er van mijn broer en zijn gezin terecht was geko men". Overal waar hij werd gestationeerd, ging hij op on- derzoek uit. Uiteindelijk, in juli 1947, werd al die moeite beloond. Onverwacht kreeg hij een belang- rijke aanwijzing en ging spoorslags naar de desa van Sallatiga op Midden-Java. Daar trof hij de twee meis- jes aan onder de hoede van hun grootmoeder. De moeder is er niet meer bij en ze weten niet waar ze is. Hij hoorde daar dat Simon gesneuveld is. "Ik heb toen gehuild van blijdschap en verdriet", zegt Gerrit. Eerst ging hij voor de kinderen zorgen, want ze wer- den met de nek aangekeken, omdat ze halve Europe- anen waren. Hij nam ze onder zijn hoede en kreeg in Semarang het voogdijschap over de kinderen van zijn gesneuvelde broer. Als zijn diensttijd er op zit, besluit hij de meisjes mee te nemen naar Holland. Maar dan opeens duikt de moeder weer op. Zij eist de kinderen op en Gerrit vertrekt alleen. De meisjes beschouwen hem intussen als een tweede vader; zij willen graag naar Holland om de rest van de familie te leren kennen. Maar alle pogingen om als spijtop- tanten het land te verlaten, mislukken. De meisjes spaarden vele jaren en reizen voor een bezoek in 1974 naar Gerrit. Maar wat ze ook probe- ren, de kinderen van zijn broer krijgen geen Neder- lands paspoort. Ze mogen niet blijven. Simon Hendrik Verseput is een oomzegger van Pie- ter Jacobsz. Verseput en Gretha (Grietje) Roelandsd Slis. In 1926 kocht Pieter 'Bertha's Hoeve' van Albert Go vern en consorten in Den Helder. De familie ging in Historische Vereniging Texel Nummer 107, juni 2013 26

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 28