Dat niveauverschil werd door drie of vier grote treden en een trapje van hardsteen overbrugd. De treden wa- ren van gele ijsselsteentjes, door de tijd waren de tre den wat uitgesleten. De fietsen werden daar met enige moeite, want de treden liepen schuin af, gestald. De schuur was een wereld op zich, er stond een T-Ford (of A-Ford?) waarmee mijn oom onder andere tak- kenbossen uit de Dennen haalde. De takkenbossen waren nodig om de oven te verwarmen. Elders lagen de voorraden meel en bloem en het bakmateriaal op- geslagen. Er waren grote bakken met kalk(?)water waarin de eieren, nodig voor het gebak, werden ge- conserveerd en er kwam zo midden dertiger jaren, een ijsfabriekje... Wij kinderen werden vaak ingescha- keld om de kleine kartonnen bakjes met ijs te vullen en de flapjes dicht te vouwen. Lepeltje er tussen, klaar. Er waren diverse ijsventers met bakfietsen, die het ijs van 'banketbakkerij Kikkert' uitventten. Wan- neer deze op het Kogerstrand verschenen, mochten wij wel eens een ijsje van 5 cent kopen... De 'concur rent' (wie dat was weet ik niet meer) had ijsjes van 2 en 3 cent. We gingen ook wel op familiebezoek, tante Naatje in De Waal, tante Cornelia en oom Piet Kikkert op Zuid Haffel, oom Arie Kikkert en tante Marrie op Tienho- ven, tante Gonda op Bargen, oom Piet de Ruyter en zijn vrouw in Den Burg. We keken onze ogen uit, hoe anders woonde iedereen hier dan wij aan de overkant. Ouderwets, behoudend, het rook bij iedere familie weer anders, wat von den wij het interessant. Zo leer- den wij Texel kennen, mijn vader vertelde veel, waar- door wij heel veel over het eiland en zijn bewoners te weten kwamen. Ook konden wij - al fietsend naar en van De Koog - alle boerderijen op een rijtje opzeggen. Wanneer wij fietstochten en duinwandelingen maak- ten, bracht mijn vader ons behalve de namen van vo- gels en planten, ook de liefde voor de natuur bij. Wij leerden ook hoe gestrest het hebben van een zaak Douchen? Het woord kende men op Texel nog niet, je wassen deed je door wat water uit een lampetkan in een kom te schenken. Klaar met wassen? Het water werd in de toiletemmer gedaan, op de toiletemmer zat een speciaal deksel waardoor spatten voorkomen werd. Er waren metalen standaardjes waar de waskom in paste, compleet met haakje voor het washandje. Twee van die standaardjes staan nu in mijn tuin met een uitbundige bak bloemen. Wij hadden een eigen strandtent in De Koog. Vader en moeder gingen bijna elke vakantiedag op de fiets, kindertjes achterop, eten voor de hele dag mee, van Den Burg naar De Koog. Groter geworden, fietsten wij zelf. Een ieder kan zich voorstellen hoe heerlijk die vakanties voor ons waren, hele dagen op het strand, schelpen zoeken, vliegeren, garnalen vissen met een schepnetje, twee tot drie maal per dag de zee in, zand- kastelen maken, enzovoort. In de duinen achter de tent kampeerden kennissen, we speelden vaak met el- kaar. We bleven op het strand tot en met het warme eten aan toe! Gekookt werd in de tent op twee petro- leumstellen. 's Avonds, moe, weer dezelfde weg terug, fietsen in de schuur, hup, wassen en het bed in. Die schuur, behorende bij Weverstraat 12 en 14, had een achteruitgang naar de Nieuwstraat. De Nieuw- straat (nu Burgwal), ligt hoger dan de Weverstraat. Historische Vereniging Texel Nummer 107, juni 2013 Achterzijde van Weverstraat 14, staand Albert Kikkert en Maria Kikkert-de Ruiter. Links is de toegang tot de bakkerij. De tent op het Kogerstrand, rechts mijn moeder, links een tante en schrijfster in het midden. 24

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 26