Texel, mijn vaders land en de bakkerij in de Weverstraat moest uit het raam stappen om er op te komen. Bene- den een voorkamer (de mooie kamer), een donkere tussenkamer, en daarachter een soort serre waarin ge- kookt en gegeten werd. Tenslotte een overdekt 'plaatsje'. Ook heel bijzonder voor ons overkantse kinderen was, dat de voordeur nooit op slot ging, ie- dereen die 'aan' kwam, riep: "volluk'l In de smalle gang hing een Friese staartklok. De klok hangt nu bij mij aan de muur. En de stoel waar mijn grootvader altijd op zat, staat nu bij mij in de kamer. Er was in Den Burg toen nog geen gas en geen water- leiding. Gekookt werd op petroleumstellen, dat vond men vanzelfsprekend. Water kwam uit een pomp, maar drinken mochten wij alleen Stieneplaaspompwa- tef. Dat moest af en toe gehaald worden in een kan of een emmer, het was maar een klein eindje lopen. Mijn vader was een geboren Texelaar. In 1893 werd hij geboren als tweede zoon van Albert Kikkert (1863 - 1932) en Maria de Ruijter (1867 - 1930). Albert Kikkert, mijn grootvader dus, had een brood- en banketbakkerij in de Weverstraat, op nummer 12. Het was hard werken in een bakkerij, vroeg op, want voor 8 uur moest er al vers brood zijn, en het bakpro- ces van brood vergt nu eenmaal tijd. Mijn vader kon goed leren en gezien het de gewoonte was dat een oudste zoon een zaak overnam, ging mijn vader na de lagere school op z'n veertiende naar de Kweekschool in Maastricht! Een carriere als onderwij- zer en later als hoofd van een school aan de overkant was voor hem weggelegd. Maar de banden met Texel waren sterk, elke vakantie werd op het eiland doorge- bracht. Mijn vader trouwde met een 'meisje van de overkant', een onderwijzeres, ook zij leerde Texel en de Texelaars kennen. En zo verging het ook mijn zus- ter (1922) en mij (1925). Doordat mijn vader 'bij het onderwijs was' had hij lange vakanties. Elke grote va kantie en ook vaak de paasvakantie brachten wij op Texel door. Mijn herinneringen gaan terug vanaf zo ongeveer mijn vijfde jaar, de dertiger jaren. We logeerden in het huis van mijn grootouders. De zaak was inmiddels overgenomen door de oudste broer van mijn vader, Jan Hendrik Kikkert, getrouwd met Antje van der Vis uit Oosterend. Mijn grootou ders woonden in het huis ernaast, Weverstraat 14. Nadat mijn grootouders overleden waren, 1930 en 1932, bleef het huis intact, zodat wij er altijd konden logeren. Ik kan het huis nog uittekenen: een lange smalle gang, in het midden een steile trap naar boven, zo kwam je op de overloop, 'voor' was een grote ka mer en 'achter' twee kleinere kamertjes. Er was ook een balkon, maar geen deur naar dat balkon, dus je Nummer 107, juni 2013 Historische Vereniging Texel Albert Kikkert en Maria Kikkert-de Ruiter. De winkel van bakkerij Kikkert, Weverstraat 1 2. Rechts op de foto Antje Kikkert-van der Vis. Linker persoon onbekend. 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 25