Zelf wassen CHARTOG VAN WEKEN TOT GESTREKEN s Nieuw- en verbouw Het contact met alle betrokkenen bij de nieuwbouw van boerderijen en dus ook bij het woongedeelte ver- liep redelijk. Natuurlijk was het voor architecten wen- nen om de boerin te vragen hoe ze de indeling van de vertrekken, de materialen, de vorm van de keuken, de draairichting van deuren en ramen wilde en zo meer. En ook voor de huisvrouwen was het nieuw. Veel per- soonlijke gesprekken en uitleg volgden over het ver- schil in gebruik tussen keuken, eetkeuken en woon- keuken, over slaapkamers en ventilatie ten opzichte van de heersende windrichting, over de hoogte van het aanrecht, de looplijnen en de plaatsen van de wandcontactdozen. Later ook over de keuze en plaat- sing van meubels, de keuze van vloerbedekking, gor- dijnen, verlichting, beddengoed en matrassen. De veranderingen zouden groot zijn en iedere beslis- sing kostte geld. Het huishouden kwam immers pas na het bedrijf! Straks geen bedsteden meer, wel een echt aanrecht met een kooktoestel, een kraan met warm en koud water, een wasgelegenheid. Welke wasmachine kopen we, of zullen we nog maar even de teil en de wringer gebruiken? Wat zou mijn man ervan zeggen? Veel vragen en veel beslissingen. Het ging vaak te snel en het had beter gekund. Naast de voorlichtingswoning in de Prins-Hendrik- polder werd bij de familie Oosterhof op Harkebuurt een kleine woning gemodemiseerd. Een architect uit Wageningen had hier de leiding en de veranderingen werden ten dele vergoed. Zo volgden ook aanpassin- gen bij 'De Strooppot' aan de Kogerweg. Hier lag de nadruk op een stalaanbouw en een goede spoelkeu- ken voor de melkbussen. In De Koog bij de familie Kuip aan de Kamerstraat was het mogelijk een kleine verbouwing in een burgerwoning te bezichtigen. Kwam er geld beschikbaar voor een voorlichtingsver- bouwing, dan werd in de krant een oproep voor gega- digden geplaatst en daama besloot het damesbestuur na nauwgezet overleg waar de verbouwing plaats zou vinden. Die huisvrouw zou daama vaak open huis moeten houden en dat was best een opgave. Intussen probeerden we ook in het algemeen meer voorlichting op woongebied te geven door het organi- seren van lezingen, een avond met de middenstand in de Oranjeboom en kleine bijeenkomsten in alle dor- pen. Op de Groeneplaats hadden we tenslotte in ons tijdelijke kantoor een ruimte waarin diverse kleine bouwmaterialen waren uitgestald, verzorgd door de Historische Vereniging Texel Nummer 107, juni 2013 iPERMAN HAARLEM W.J. G. HOFFMAN Handleiding voor de volledige behandeling van de was N.V. UiTGEVERU Keuken van Fedde Oosterhof op Harkebuurt.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 16