De beginperiode Het damesbestuur kon een vrouwelijke leerkracht in dienst nemen en begeleiden. De Hollandse Maat- schappij van Landbouw had de financiele verant- woordelijkheid en het kantoor van de landbouwvoor- lichting coordineerde de samenwerking. In de beginperiode kon geen volledige kracht aangesteld worden en dienden de overige werkuren gezocht te worden in het lesgeven op een huishoudschool. De volgende jaren werden de werkzaamheden uitgebreid tot een volledige werkweek. Elk jaar diende de voor- lichtster en het bestuur een werkplan in bij het Minis- terie van Landbouw. Deze planning moest ter plekke verdedigd worden, waarna het subsidiebedrag voor een jaar werd goedgekeurd, nadat ook het jaarverslag was geevalueerd. Het kantoor van de Hollandse Maat- schappij van Landbouw in Den Haag verzorgde ver- volgens de rekeningen. Zeven jaren werden voor deze stimuleringsmaatregelen uitgetrokken, met tenslotte een overdracht aan plaatselijke overkoepelende orga- nen. Eerst kwam er een voorbeeldboerderij in de Prins- Hendrikpolder op het bedrijf van de familie Van Gro- ningen. Mevrouw Van Groningen had na overleg met en advies van een huishoudlerares haar huis zo inge- richt, dat ze kon aantonen hoe makkelijk het nu voor haar geworden was: een echte keuken, een spoel- ruimte voor de was en het bussen boenen, een douche, een slaapkamer met bureautje voor de kinde- ren enzovoort. De omschakeling naar dit nieuwe on- derkomen zal haar zeker erg zwaar gevallen zijn, denk ik. Alles was zo anders en nieuw. Regelmatig diende ze als tegenprestatie de hele woning te laten zien aan boerengezinnen van hier en ook excursies van de overkant te ontvangen en rond te leiden. Mijn werk begon hier in het vooijaar van 1959. Ik kreeg een kamer bij mevrouw Heintje Keyser-de Rui- ter aan het eind van de Molenstraat. Tevens vervulde ik in Slootdorp in de Wieringermeer een aantal les- uren. Daar had ik ook een kamer om te overnachten. De afstand overbrugde ik met een Vespa scooter, 's Morgens de boot van 6 uur uit Oudeschild en bij vertraging door storm of kruiend ijs werd de school per marifoon gewaarschuwd. Later kon ik mijn uren vol maken bij de landbouwhuishoudschool in Den Burg. Eerst volgde een periode van kennismaking en uitleg over wat we voor de gemeenschap zouden kun- nen betekenen bij de burgemeester, de diverse vrou- wenverenigingen en in de krant. In die tijd kreeg de heer Van Groningen van de Landbouwvoorlichting versterking van de heer Sturkenboom en later kwam de heer Dorgeloo ons helpen voor de meer maat- 12 Historische Vereniging Texel Nummer 107, juni 2013 HUISHOUDELIJKE VOORUCHTING WONING Indeling en inrichting van Uw woning. Materialen voor de woninginrichting. Sortering en keuze. Eigenschappen - kwaliteit - prijs. Kleine karweitjes. Verzorging van de tuin. Pubiikatie van de STiCHTING STREEKONTWIKKEUNG„TEXEL" AFD. HUISHOUDEUJKE VOORUCHTING

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 14