De huishoudelijke voorlichting op Texel tijdens de ruilverkaveling Waren het twee zusjes, die gelijk leerden borduren bij een familielid of naaister? Dan is het heel goed mogelijk, dat ze dezelfde initialen hadden, bijvoor- beeld Claasje en Cornelisje Willems. Lag de grootste lap al een poosje afgemaakt in een huis en borduurde een jonger kind het later na? Met foutjes, soms in spiegelbeeld? Misschien kon ze niet lezen en waren de alfabetten daarom extra moeilijk. Waren beide meisjes linkshandig, omdat er op de lappen een alfabet van rechts naar links is gebor- duurd? Sommige kenners denken dat. Of zat er zo rond 1735 een groepje Tesselse meisjes gezellig bij een naaister te kletsen en te lachen ter- wijl ze borduurden en namen ze motiefjes van elkaar over? Zijn er misschien nog meer van dit soort lap- pen? Nu is mij dat nog niet bekend. Misschien blijft het een raadsel, maar de resultaten van hun werk zijn er nog, zelfs na ruim 275 jaar! Riek Bruin-Jansen tel.: 0222 319 469, e-mail: CJWBruin@Texel.com Geraadpleegde bronnen: Schipper-van Lottum, M.G.A. Over Merklappen ge- sproken. Schipper-van Lottum, Bix: Stop- en borduurlappen, geschiedenis en techniek Dijt, Dr. M.D. en Dijt, Mr. J.S.M., Texelse Geslachten deel 1 en 2 Noord-Hollands archief: DTB-boeken Texel Als u nog aanvullingen in de vorm van oude merk lappen of misschien wel stoplappen heeft of iemand anders weet die zoiets heeft, laat het me alstublieft weten. Ik wil ze heel graag zien, bestuderen, be- schrijven en fotograferen. Midden 1950 werd besloten een ruilverkaveling te or- ganiseren op Texel. De leiding berustte bij de land- bouwvoorlichting en de besturen van de verschillende landbouworganisaties. Via het Ministerie van Land- bouw kwam geld beschikbaar om het hele proces in werking te zetten en te begeleiden, zoals ook in an- dere gebieden in Nederland gebruikelijk was. Tevens gingen de Texelaars op excursie naar andere streken waar deze werkwijze al gaande was. Het ruilen van grondkavels en wijziging van het verkavelingspatroon bracht naast een ander wegen- en oppervlaktewater- net ook een verhuizing van gebouwen met zich mee. In Den Hoorn bijvoorbeeld waren 30 agrariers die in hun oorspronkelijke boerderijen moeilijk de vergro- ting van hun bedrijf of de omschakeling van schapen- naar koeienboer konden realiseren. Enkelen grepen deze kans aan om buiten het dorp een nieuw bestaan op te gaan bouwen, wel met een dertigjarige financie- le druk in het vooruitzicht, maar geholpen door sub sidies. Omdat ook de woonruimte van het gezin ver- plaatst zou worden en van moderne aanpassingen voorzien zou kunnen worden, kwamen de boerin en haar wensen naar voren. Onder leiding van de Landbouwvoorlichting bezoch- ten de boeren en hun vrouwen voorbeeldbedrijven aan de vaste wal. Deze bedrijven en ook de woonge- deelten daarvan waren samen met de voorlichting zo praktisch mogelijk ingericht. De boerin kreeg daarbij hulp van iemand van de huishoudelijke voorlichting of van een juf van de huishoudschool. En zo groeide op Texel de behoefte dit voorbeeld na te volgen. Er werd een bestuur gevormd bestaande uit vertegenwoordigsters van de diverse vrouwenorgani- saties. En deze gingen aan het werk. Nummer 107, juni 2013 Historische Vereniging Texel 11

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 13